Przejdź do sekcji:

Księga pamiętnikarza - wykład Jacka Olczyka

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

27 września 2019, godz. 18.00

Tadeusz Peiper, spotkany na jednej z warszawskich ulic w 1964 r. przez redaktora „Życia Literackiego”, o dziele pisanym od lat do szuflady mówił:
„ (…) - Czy pan dużo pracuje?
- Przepraszam, co pan powiedział?
- Czy pan dużo pracuje? - powtórzyłem pytanie.
- Proszę pana, ja wyłącznie właściwie pracuję. Piszę pamiętniki.
- Czy to jest forma jakiegoś osobistego dziennika?
- W moich pamiętnikach jest wszystko. Cały nasz wielki i dramatyczny czas historyczny, epoka, jednostki i rody, religia i polityka, wojna, sztuka, wydarzenia, filozofia i teorie estetyczne. Wszystko.
- Kiedy to będzie gotowe?
- Nie wiem, piszę. Ciągle piszę. Jak daleko jestem ze swoją pracą? Otóż, proszę sobie wyobrazić duży stół pokojowy. Połowę tego stołu zalega warstwa rękopisów, warstwa grubości – czy ja wiem – dobrych trzydzieści centymetrów. Tyle już mam poza sobą. Koniec jednak nie nastąpi rychło. To jest olbrzymie dzieło.
- Czy pan je wyda?
- Tak, ale po śmierci. Do widzenia”

Wykład był próbą przybliżenia zmagań Tadeusza Peipera z samym sobą, z warunkami życia w powojennej Warszawie i pracą nad „Księgą pamiętnikarza”. Przybliżenie to było podwójne, oczami samego Peipera i ludzi z jego epoki.

Jacek Olczyk, historyk literatury, pisarz, tłumacz. W latach 2008-2012 lektor języka polskiego na Uniwersytecie Blaise Pascal w Clermont-Ferrand (Francja). Badacz literatury eksperymentalnej, w tym francuskiej grupy Oulipo oraz XX-wiecznych teorii poetyckich. Ukończył doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim i INALCO w Paryżu. Stypendysta MKiDN (2013). Przekładał Georgesa Pereca (Teatr I, Kraków 2010, Urodziłem się. Eseje, Kraków 2012). Autor monografii Życie literackie w Krakowie (Kraków 2016) oraz książki Literatura polska w świetle przymusów Oulipo (Kraków 2019). W przygotowaniu książka o krakowskich latach Tadeusza Peipera.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu seminariów a/symetrie. Seminaria mają na celu stworzenie wielowymiarowych portretów artystów awangardowych, których twórczość i praca teoretyczna sytuują się na przecięciu sztuk. Dzięki multiplikacji języków krytycznych (seminaria są w zamyśle interdyscyplinarne i biorą w nich udział przedstawiciele różnych dyscyplin) postaramy się nakreślić sylwetki twórców łączących w swojej praktyce odrębne dziedziny wiedzy lub też wskazywać związki między przedstawicielami literatury i sztuk wizualnych wywodzącymi się z tego samego teoretycznego lub filozoficznego źródła.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Awangardą UJ.

Bilety: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

27 września 2019, godz. 18.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE