Przejdź do sekcji:

Książki futurystów. Wystawa na antresoli

Futuryzm wymyślili Włosi, ale jego powstanie ogłosili we Francji. W 1909 roku pisarz Filippo Tommaso Marinetti i malarz Umberto Boccioni opublikowali na łamach paryskiego „Le Figaro” „Manifest futuryzmu”. O czym mówił? W skrócie: precz z przeszłością! Ważne jest tylko to, co przyniesie jutro.         Ma być pełne dynamizmu, ruchu, rozmachu. Ma pędzić przed siebie, nieważne, że czasem na oślep.       Na wystawie „Książki futurystów” w czytelni na antresoli prezentujemy księgozbiór należący do Jalu Kurka – literata, który tłumaczył poezję Filippo Tommaso Marinettiego.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

18.01 - 1.04.2022

O ile wezwanie do budowy lepszego świata mogło się spodobać, o tyle sposoby realizacji tego celu musiały wzburzyć „strasznych mieszczan”, zajętych zwyczajnym, acz nie do przyjęcia z punktu widzenia futurystów - życiem: „Chcemy zniszczyć muzea, biblioteki, zwalczyć moralizm, feminizm i wszelkie przejawy oportunistycznego i użytkowego tchórzostwa”, pisali futuryści. Piękno według nich tkwiło w nowoczesnej, pulsującej nerwowym rytmem maszyn cywilizacji.

Nie od dziś wiadomo, że artyści w sposób zdumiewający potrafią przepowiedzieć przyszłość. Czasem wykonują gesty jedynie rozpoczynające zmiany, czasem całkowicie burzące zastany świat. Futuryści – zdaje się – posunęli się w swej pasji trochę za daleko: „Jedynie walka jest piękna. Arcydziełem jest tylko to, co ma agresywny charakter. (…) Chcemy wysławiać wojnę – jedyną higienę świata – militaryzm, patriotyzm, niszczycielski gest anarchistów, piękne idee, które zabijają, oraz głosić pogardę dla kobiety”.

Kilka lat później wybuchła I wojna, potem rewolucja bolszewicka w Rosji, a w niedługim czasie II wojna światowa. „Higiena świata” zabiła dziesiątki milionów ludzi.

W Polsce futuryzm rozkwitł w latach 1918-1923, w Krakowie i w Warszawie. Powstały kluby futurystyczne „Pod Katarynką” i „Gałka Muszkatołowa”, ukazywały się manifesty na czele ze słynnymi „Jednodńuwką Futurystuw” Bruno Jasieńskiego oraz „Nużem w bżuhu” Anatola Sterna i Aleksandra Wata. (Pokazujemy ich „gga. I polski almanach futurystyczny” z 1920 roku).

Książki prezentowane na wystawie pierwotnie należały do Jalu Kurka, literata, który przetłumaczył na język polski poezje Marinettiego opublikowane w numerze 6 „Zwrotnicy” z 1923 roku. To krakowskie czasopismo było miejscem wymiany myśli między przedstawicielami różnych środowisk polskiej awangardy z artystami z innych krajów europejskich, w tym z włoskimi futurystami.

Oprócz Marinettiego, Kurek utrzymywał też kontakty z poetą i dramaturgiem Rugerro Vassarim i malarzem Enrico Prampolinim, który swoją „Tarantellę” podarował Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r”.

Ciekawostką jest, że kilka z pokazywanych książek jest opatrzonych autografem Marinettiego z dedykacją dla Jalu Kurka.


__________________________________________________________________________________________________________________


W związku z sytuacją epidemiczną, prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00, po uprzednim umówieniu wizyty (tel. +48 42 639-12-64 w. 56 lub e-mail: m.cholewinski@msl.org.pl). Wprowadzamy jednocześnie limit w postaci jednej grupy dziennie, liczącej maksymalnie 3 osoby.  Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1

WIĘCEJ INFO

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński, Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

18.01 - 1.04.2022

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński, Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE