Dyskusja „Kryzys i nowy początek sztuki na zapleczu wielkiej zmiany”
Kadr z wideo Alicji Żebrowskiej, "Koniec mojego wieku", 1992–1995, VHS, dzięki uprzejmości artystki. Wideo jest obecnie prezentowane na wystawie "Ruchy tektoniczne. O artystycznych symptomach transformacji "
Zapraszamy na spotkanie o instytucjach kultury i sztuki w czasie transformacji. Przyjrzymy się Muzeum Sztuki, Galerii Wschodniej i Galerii Manhattan w latach 90. W czasie dyskusji wyjdziemy od studium przypadku tych kilku miejsc i związanych z nimi osób, istotnych na kulturalnej mapie Łodzi, aby uzyskać szerszy obraz transformacyjnych przemian. Jak były postrzegane i absorbowane przez to, co kilka dekad później opisywane jest jako „sektor kultury”?
INFO
Miejsce
ms2, Ogrodowa 19
Czas
24.11.2022, czwartek, godz. 18.00
Analizując zmiany, które nastąpiły w latach 90. w sposobach opisywania rzeczywistości możemy zauważyć dosyć szybkie i radykalne przesunięcia również w języku opisu kultury i jej funkcji. O zasobach muzealnych nie mówiło się już jako o „powszechnej własności narodu”, a kultura musiała „zacząć się liczyć” na wiele innych sposobów, w tym dosłownie – przeliczać wszystko na złotówki. W realiach zaniku stabilnego mecenatu państwowego, zapaści gospodarczo-społecznej i zmian schematów zarządzania na te implementowane z biznesu, destabilizacji doświadczały nawet renomowane instytucje państwowe, do jakich należało Muzeum Sztuki w Łodzi. Jeszcze inaczej sprawy miały się w przypadku Galerii Wschodniej (funkcjonującej od 1984 roku) lub Galerii Manhattan (powstałej w roku 1991), prowadzonych dzięki społecznemu zaangażowaniu.
W czasie dyskusji wyjdziemy od studium przypadku tych kilku miejsc i związanych z nimi osób, istotnych na kulturalnej mapie Łodzi, aby uzyskać szerszy obraz transformacyjnych przemian. Jak były postrzegane i absorbowane przez to, co kilka dekad później opisywane jest jako „sektor kultury”?
Joanna Glinkowska – kulturoznawczyni, krytyczka sztuki, redaktorka pisma „Notes na 6 Tygodni”. Współzałożycielka i była prezeska Fundacji Obszar Wspólny. Członkini kolektywu artystyczno-kuratorskiego Kunszt Grupa. W rozprawie magisterskiej pt. „Między autorską galerią sztuki a instytucją kultury zanurzoną w otoczeniu społecznym. Galeria Manhattan 1991-2016”, napisanej pod kierunkiem dr Tomasza Załuskiego, opracowała historię łódzkiej galerii Manhattan.
Adam Klimczak - urodzony w Łodzi w 1957 roku. Studia w latach 1975 - 80 w PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). Dyplom w 1980 na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Autor obiektów rzeźbiarskich i fotograficznych, “site-specific” instalacji multimedialnych, akcji i performances oraz przekazów wizualnych inspirowanych architekturą i pejzażem. Poprzez elementy autobiograficzne, odnoszące się do uniwersalnych pojęć i znaczeń języka, realizuje efemeryczne projekty, zderzając symbolikę abstrakcji z realnością mitów i prywatnych historii. Wystawiał prace w galeriach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą. Uczestnik i współtwórca wielu międzynarodowych spotkań artystycznych, współprowadzący od 1984 roku autorską i prywatną Galerię Wschodnią.
Natalia Słaboń – badaczka; pracowniczka Centrum Muzeologicznego Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym odpowiada za program publiczny oraz działalność́ naukową i współpracę̨ akademicką. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą̨ Ryszardowi Stanisławskiemu – wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Sztuki. Współredaktorka (wspólnie z M. Madejską i A. Pinderą) publikacji „Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi” (listopad 2022).
Tomasz Załuski – historyk sztuki i filozof, pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Jego badania obejmują nowoczesne i współczesne praktyki artystyczne, ujmowane w kontekstach kulturowych, ekonomicznych i społeczno-politycznych; artystyczny aktywizm i samoorganizację; dokumentację sztuki i archiwa kultury artystycznej; związki sztuki, prakseologii i biopolityki; konfiguracje estetyki, etyki i polityki w kulturowym projekcie nowoczesności; współczesną filozofię francuską. Ostatnio zredagował (z D. Muzyczukiem) książkę Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017/Documents 1984-2017 (2019).
Stowarzyszenie Topografie wraz z partnerami zorganizowało cykl debat o skutkach transformacji ustrojowej w Łodzi. Głównym celem spotkań była przede wszystkim uczciwa ocena wydarzeń, bez wikłania się w ideologiczne spory. Minęło ponad 30 lat odkąd Polska weszła na drogę transformacji, trudnej zmiany rozłożonej na lata, która objęła gwałtowną przebudowę gospodarki, jak i całego społeczeństwa. Łódź, przemysłowy gigant i drugie największe miasto po Warszawie, została szczególnie dotknięta zmianami tamtych czasów. Likwidacja przemysłu, bezrobocie, kurczenie się miasta i zerwane sieci społeczne nie pasują do opowieści o udanej drodze do wolnego rynku i demokracji. Cykl czterech spotkań wokół łódzkiej transformacji zbiera głosy badaczy i badaczek, próbując odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące tego okresu.
Nagrania wszystkich debat dostępne będą na kanale YT Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.pl.
Partnerami projektu są: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Uniwersytet Łódzki oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.
Zadanie "Koniec czyli zmiana. Rozmowy o transformacji w Łodzi po 1989 r.", jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Zadanie: Druk książki “Wielki przemysł, wielka cisza: Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
WIĘCEJ INFO
W dyskusji wezmą udział
Joanna Glinkowska, Adam Klimczak, Natalia Słaboń, dr Tomasz Załuski
Prowadzenie
Marta Madejska
wstęp
wstęp wolny, bilety dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Topografie.
Kadr z wideo Alicji Żebrowskiej, "Koniec mojego wieku", 1992–1995, VHS, dzięki uprzejmości artystki. Wideo jest obecnie prezentowane na wystawie "Ruchy tektoniczne. O artystycznych symptomach transformacji "
INFO
Miejsce
ms2, Ogrodowa 19
Czas
24.11.2022, czwartek, godz. 18.00
W dyskusji wezmą udział
Joanna Glinkowska, Adam Klimczak, Natalia Słaboń, dr Tomasz Załuski
Prowadzenie
Marta Madejska
wstęp
wstęp wolny, bilety dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Topografie.
Podziel się informacją
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.