Przejdź do sekcji:

Kontynuacje – spotkanie z Krzysztofem Jureckim

Zapraszamy na spotkanie z krytykiem, kuratorem i autorem licznych publikacji na temat fotografii – Krzysztofem Jureckim, które poprowadzi Karol Jóźwiak.

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, scena w ogrodzie

Czas

29 czerwca 2021, godz. 19:00

Pretekstem do rozmowy będą badania fotografii polskiej lat 50. o awangardowym charakterze, jakich efekty autor podsumował w tomie „Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Pogranicza malarstwa, grafiki i filmu eksperymentalnego” wydanym w 2020 r. przez Muzeum w Gliwicach. Krzysztof Jurecki w swojej książce skupia się na twórczości artystów takich jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs, Zbigniew Dłubak, Jan Lenica i Walerian Borowczyk, Andrzej Pawłowski, Marek Piasecki. Jak tłumaczy są oni połączeni się we wzajemną nić kontaktów, które zaistniały dzięki miesięcznikowi „Fotografia”, wystawom sztuki awangardowej tego czasu oraz żywym dyskusjom krytyczno-teoretycznym.

Podczas spotkania skupimy się na drugim z czterech rozdziałów książki, poświęconym polskiej krytyce fotograficznej i postaciom takim jak Urszula Czartoryska, Janusz Bogucki oraz Wiesław Borowski. Porozmawiamy o prowadzonej przez Jureckiego analizie najważniejszych, w jego opinii, tekstów poświęconych nowoczesności, w tym reportażowi i awangardowości.


Wydarzenie towarzyszy wystawie Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”.


Krzysztof Jurecki - krytyk, historyk oraz kurator sztuki. W latach 1985-2005 pracował Muzeum Sztuki w Łodzi, będąc od 1998 do 2005 roku kierownikiem Działu Fotografii i Technik Wizualnych. Jest autorem licznych publikacji na temat fotografii. Jego najnowsza książka „Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Pogranicza malarstwa, grafiki i filmu eksperymentalnego” powstała w oparciu o pracę doktorską obronioną przez autora w 2018 roku w Instytucie Historii Sztuki UJ w Krakowie, której promotorem była dr hab. Maria Hussakowska. 

Karol Jóźwiak – adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ, badacz kultury wizualnej i fenomenów z pogranicza filmu, fotografii i sztuk plastycznych. Autor książki Koncepcja języka rzeczywistości Pasoliniego (2019), współautor książki o Zofii Rydet: Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet (2020) oraz artykułów naukowych i publicystycznych. Działa również jako niezależny kurator i twórca wystaw.  


Współorganizatorem wydarzenia jest FOTOFESTIWAL:


WIĘCEJ INFO

prowadzenie

Karol Jóźwiak

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, scena w ogrodzie

Czas

29 czerwca 2021, godz. 19:00

prowadzenie

Karol Jóźwiak

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE