Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Konstrukcja w Procesie 1981

Gwałtowna radykalizacja nastrojów, niedobór podstawowych produktów, wymęczone pracą ponad siły włókniarki oraz międzynarodowa grupa artystycznych osobowości, wspierana przez robotników, Solidarność i... Urząd Miasta. Konstrukcja w Procesie – bezprecedensowe wydarzenie w historii sztuki – zjednoczyła wokół idei samoorganizacji największe artystyczne sławy lat 70. i 80. XX wieku.

„Konstrukcja w Procesie 1981 – wspólnota, która nadeszła?” to jednocześnie wciągający zbiór tekstów i album z dokumentacją fotograficzną – zarówno historycznego wydarzenia, jak i upamiętniającej je wystawy, którą Muzeum Sztuki zorganizowało w kwietniu 2011 roku.

Artystyczny ruch zaistniały w Łodzi stanowił wsparcie dla przemian społecznych związanych z Solidarnością, a z drugiej strony był wyrazem determinacji łódzkiego środowiska artystycznego na czele z Ryszardem Waśką, dążącego do utrzymania dialogu z „Zachodem”. Zaadaptowanie fabryki na halę wystawienniczą, zaangażowanie robotników w powstawanie niekonwencjonalnych dzieł sztuki, wspólne strajki – to wszystko złożyło się na niezwykłą sytuację, w której artyści odrzucili bezpieczeństwo instytucjonalnej opieki na rzecz bezinteresownego zaangażowania. W historii sztuki to jeden z niewielu momentów zebrania prac tylu wybitnych osobowości z całego świata w kraju „za żelazną kurtyną”. Jak wspominają uczestnicy, był to „oddech wolności”, który musiał im wystarczyć na następne osiem lat.

Teksty zawarte w publikacji:

Aleksandra Jach, Anna Saciuk-Gąsowska, Trzydzieści lat później
Paweł Spodenkiewicz, Lata 1980-1981 w Łodzi: Sytuacja rewolucyjna
Joanna Szczupińska-Myers, Od sali wystaw do fabryki
Stephan von Wiese, Od utworzenia Muzeum sztuki, 1931, do aukcji na rzecz solidarności, 1982. Artyści w darze dla Polski
Miško Šuvakovič, Konstrukcja w Procesie: Antagonizmy późnego socjalizmu i koniec zimnej wojny


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Aleksandra Jach, Anna Saciuk-Gąsowska, Paweł Spodenkiewicz, Joanna Szupińska-Meyers, Stephan von Wiese, Misko Suvakovic
Redakcja: Anna Saciuk-Gąsowska, Aleksandra Jach
Projekt graficzny: Hakobo
Koordynacja wydawnicza: Monika Wesołowska

ISBN 978-83-63820-04-6
Rok wydania: 2012
Format: 16,5 x 23,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 219
Język: wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie

Publikacja towarzysząca wystawie: „Konstrukcja w procesie 1981 - wspólnota, która nadeszła?” w 2011 r.

Cena: 40 zł. Publikacja jest dostępna w sprzedaży w naszej księgarni.


POBIERZ FRAGMENT

KSIĘGARNIA

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE