Przejdź do sekcji:

Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi - konferencja prasowa

Od sierpnia 2020 roku, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach programu Polska Cyfrowa realizowany będzie projekt pod nazwą „Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi”. W związku z tym w ciągu następnych 3 lat planowane jest cyfrowe opracowanie wielu kolejnych dzieł z muzealnej kolekcji i udostępnienie ich publiczności na portalu zasoby.msl.org.pl, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Realizacja projektu pozwoli też na częściową przebudowę infrastruktury informatycznej muzeum. Nie trzeba dodawać, że w dobie pandemicznych zagrożeń tego typu wsparcie digitalizacyjnych działań muzeum jest trudne do przecenienia.

Dla instytucji projekt ten jest kontynuacją digitalizacyjnych i upowszechniających działań prowadzonych w poprzednich latach, przede wszystkim w ramach 5 edycji programu KULTURA+, realizowanych od 2011 do 2015, a także projektu pn. „Nowoczesny dostęp do zasobów Muzeum Sztuki” zrealizowanego w 2017, którego efektem jest m.in. powstanie portalu zasoby.msl.org.pl, gdzie publikowane są kolejne cyfrowe opracowania dzieł z kolekcji a także inne materiały muzealne towarzyszące wystawom, działalności naukowej, edukacyjnej i promocyjnej. 

Analizy wewnętrzne prowadzone w muzeum pokazują, że zarówno kolekcja sztuki dawnej, jak i przede wszystkim kolekcja sztuki XX i XXI wieku – która jest najstarszym, a zarazem jednym z najbogatszych i najważniejszych zbiorów sztuki nowoczesnej i współczesnej w tej części Europy – wciąż wymagają wielu działań opracowujących i upowszechniających je cyfrowo. Muzeum, chcąc sprostać temu wyzwaniu, musi stale inwestować nie tylko w działania merytoryczne, ale także w najnowsze rozwiązania techniczne i organizacyjne na polu digitalizacji. Posiadane przed realizacją projektu zasoby kadrowe, serwerowe i informatyczne nie pozwalały na stworzenie odpowiednio zaawansowanego systemu upowszechniania tych treści oraz zwiększania wydajności prac digitalizacyjnych. 

W ramach projektu, w ciągu 3 lat, planowanych jest zdigitalizowanie 1228 dzieł,  z czego online udostępnionych zostanie 1150. Będą to zarówno dzieła sztuki dawnej  (60 obiektów) oraz sztuki nowoczesnej (990 obiektów), filmy znajdujące się w kolekcji  (78 obiektów), jak i materiały biblioteczne (100 obiektów). Udostępnionych zostanie także 5000 dokumentów zawierających metadane o dziełach. Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł. Ponadto, w każdym roku realizacji projektu zorganizowane będzie spotkanie edukacyjno-konsultacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z tych treści.

Termin realizacji projektu: sierpień 2020 – lipiec 2023

Całkowita wartość projektu: 4 994 130,11 zł (brutto) 4 432 737,49 zł (netto)

Wkład Funduszy Europejskich: 3 751 425,54 zł (netto)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 679 359,96 PLN 


Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE