Przejdź do sekcji:

Koji Kamoji laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2020

Po raz 19. przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2020 rok został Koji Kamoji.

INFO

Czas

1 grudnia 2021

Podczas uroczystości, jury w składzie: Jakub Ciężki (przewodniczący), Wojciech Leder, Piotr Lutyński, Małgorzata Szymankiewicz, wręczyło nagrodę artyście z uzasadnieniem:

„Od wielu lat, w sposób niezwykle konsekwentny i uniwersalny, z dystansem i spokojem, zamyka w formę i utrwala to, co ulotne – myśli, nastroje, uczucia, przemiany i chwilowe wrażenia. Jego minimalistyczne realizacje wymuszają na odbiorcy zaangażowanie emocjonalne i intelektualne, a wartości duchowe, pojęcia egzystencjonalne, materialność i metafizyka znajdują w jego sztuce niepowtarzalną formę. Dzięki Jego wrażliwości i otwartości na naszą kulturę otrzymaliśmy lekcję, że ciągłe poszukiwanie może stać się filozofią zarówno życia jak i sztuki. Po krótkich naradach, jednomyślną decyzją całego jury – za konsekwentną postawę, za poszukiwanie harmonii, za skupienie, wrażliwość i skromność, za siłę i uniwersalność przekazu, za poszerzanie granic sztuki, za łączenie dwóch kultur – postanowiliśmy przyznać Nagrodę im. Katarzyny Kobro Koji’emu Kamoji’emu – człowiekowi o otwartej dłoni i przejrzystym przekazie.”

Koji Kamoji jest jednym z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy. Malarz, twórca obiektów i instalacji. Mieszka i pracuje w Warszawie. Urodził się w 1935 roku w Tokio. W 1959 roku przyjechał do Polski i podjął studia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych  (dyplom w 1966 roku)  w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie. W latach 1954-58 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio (dyplom w 1958 roku) w pracowni profesorów Saburo Aso i Takeo Yamaguchi.Twórczość Kojiego Kamojiego osadzona jest w  szerokim kontekście od estetyki japońskiej, w której otoczeniu dorastał, poprzez tradycje awangardowe i polską scenę artystyczną drugiej połowy XX w. Jego prace charakteryzuje minimalizm i użycie prostych, łatwo dostępnych materiałów jak papier, sklejka, kamienie czy aluminium. Kamoji jest laureatem Nagrody Krytyki im. C.K. Norwida w 1975 r. oraz Nagrody im. Cybisa w 2015 r. W roku 2018 Narodowa Galeria Sztuki Zachęta zorganizowała szeroką retrospektywę prac artysty od lat 60. XX w. po prace najnowsze.

Laureatki i laureaci z ubiegłych lat:

2001 – Zbigniew Dłubak

2002 – Jürgen Blum-Kwiatkowski

2003 – Andrzej Dłużniewski

2004 – Krzysztof M. Bednarski

2005 – Teresa Murak

2006 – Krzysztof Wodiczko

2007 – Jerzy Lewczyński

2008 – Zbigniew Rybczyński

2009 – Andrzej Lachowicz

2011 – Zygmunt Rytka

2012 – Natalia LL

2013 – Cezary Bodzianowski

2014 – Robert Rumas

2015 – Jadwiga Sawicka

2016 – Karolina Wiktor

2017 – Piotr Bosacki

2018 – Cecylia Malik

2019 - Ewa Ciepielwska


Sponsorem nagrody jest Rossmann Polska:

WIĘCEJ INFO

Patronat medialny

starak

Podziel się informacją

INFO

Czas

1 grudnia 2021

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE