Przejdź do sekcji:

Kobro. Skok w przestrzeń

Cena: 38.00 zł
Waga: 0.42 kg
Opowieść biograficzna, w której odnajdziemy zarówno opis sytuacji z osobistego życia artystki jak i rozdziały poświęcone jej twórczości i poglądom na sztukę.

Książka jest ciekawa opowieścią biograficzna, ukazującą życie Katarzyny Kobro na wielu płaszczyznach. Odnajdziemy tu opis sytuacji z osobistego życia artystki, jak również rozdziały poświęcone jej twórczości i poglądom na sztukę. Biografia napisana z reporterską wnikliwością i koncentracją na szczegółach ukazuje zarówno chwile codziennego życia artystki jak i fakty będące częścią historii awangardy.

„Katia von Kobro już jako dziecko „miała diabła za skórą” i bunt we krwi. Dzieciństwo spędziła w dostatnim mieszczańskim domu, przyszło jej jednak dojrzewać i kształtować się zawodowo w okresie rewolucji, która zmiotła ten dom z powierzchni ziemi. Katarzyna dała się uwieść nowym ideałom, chociaż później nie bardzo wiedziała, jak je realizować w życiu. Jej życiowym celem i powołaniem okazała się sztuka rodząca się w nowym bolszewickim państwie.

Kobro, dotąd znana głównie jako żona Władysława Strzemińskiego, była awangardową rzeźbiarką i propagatorką najnowocześniejszych rozwiązań w sztuce. Ambitna, pewna siebie i swoich koncepcji. „Moja rzeźba – mówiła – nie jest tym, czego by chcieli w swych salonach zbankrutowani i spatynowani fabrykanci”.

Należała do grup Blok i Praesens i „a.r.”. Spotykała na swojej artystycznej drodze wybitnych twórców awangardowej sztuki, Rosjan – Kazimierza Malewicza czy Wassilego Kandinskiego, i Polaków – Mieczysława Szczukę, Teresę Żarnowerównę, Helenę i Szymona Syrkusów, Bohdana Lacherta, Juliana Przybosia, Jana Brzękowskiego. Gdzieś przemknął też Witkacy. Życie i twórczość poprowadziły ją przez hanzeatycką Rygę, Moskwę okresu rewolucji, Smoleńsk w czasie wojny polsko-bolszewickiej, aż po Wilno, Szczekociny, Brzeziny, Żakowice, Koluszki i Łódź, w której ostatecznie znalazła swoje miejsce i gdzie zmarła 21 lutego 1951 roku.

W pogrzebie na prawosławnym cmentarzu na Dołach uczestniczyło zaledwie parę osób – córka i kilkoro przyjaciół. Władysław Strzemiński nie przyszedł.”


Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Autorka tekstu: Małgorzata Czyńska 
Redakcja: Karolina Iwaszkiewicz  
Projekt graficzny: Robert Oleś, Agnieszka Pasierska

ISBN 978-83-8049-042-0
Rok wydania: 2021 wydanie II
Format: 14 x 22 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 264
Ilość ilustracji: 35 (czarno-białe)


Regulamin księgarni             Kontakt


 

Cena: 38.00 zł
Waga: 0.42 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE