Przejdź do sekcji:

Kobiety z obrazów

Cena: 44.90 zł
Waga: 0.48 kg

Autorka przybliża sylwetki kobiet uwiecznionych na płótnach wybitnych artystów. Ukazuje je nie tylko przez pryzmat ich związków z wielką sztuką ale przede wszystkim jako osoby z krwi i kości, żywe, prawdziwe, niepospolite osobowości.

Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes – to tylko niektóre z kobiet kryjących się za dziełami wielkich mistrzów.

Tamara Łempicka w czasach największej biedy za sprzedawane obrazy kupowała diamentowe bransoletki. Frida Kahlo nawet przykuta do wózka inwalidzkiego i dręczona bólem brała udział w manifestacjach politycznych. Emilie Flöge przez ponad dwadzieścia lat prowadziła zakład krawiecki, ubierając najzamożniejsze wiedenki. Gala Dali twardo kierowała karierą męża, rozkochiwała też w sobie przeróżnych artystów, często doprowadzając ich do szaleństwa. Antoinette de Wateville o względy i miłość Balthusa musiała rywalizować z własnym bratem, a zaledwie siedemnastoletnia Wally Neuzil dla Egona Schielego porzuciła pracę modelki u Gustawa Klimta.

Małgorzata Czyńska udziela im głosu, ukazuje je już nie przez pryzmat ich związków z wielką sztuką, lecz jako osoby z krwi i kości, pełne obaw i emocji, żywe i zaskakująco prawdziwe.

Choć pochodziły z różnych czasów, krajów i sfer, zostały uwiecznione na obrazach, które wywarły trwały wpływ na światową sztukę i przeniknęły do zbiorowej świadomości. Muzy wielkich artystów zachwycały nieprzeciętną urodą, imponowały odwagą, gorszyły bezwstydnością. Często były nie mniej fascynujące od płócien, na których je utrwalono.


Wydawca: Wydawnictwo Marginesy
Autorka tekstów: Małgorzata Czyńska
Redakcja: Agnieszka Radtke, Małgorzata Kuśnierz
Projekt graficzny: Anna Pol

ISBN 978-83-66500-94-5
Rok wydania: 2020
Format:  15 x 22 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 272
Ilość ilustracji: 66 (53 barwnych i 13 czarno-białych)
Język publikacji: polski


Regulamin księgarni        Kontakt


Cena: 44.90 zł
Waga: 0.48 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE