31 marca (niedziela) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne. Zapraszamy do odwiedzin w pozostałe dni.

Kino w muzeum: Dom Mody Limanka i Ostatni pociąg do Warszawy

INFO

Miejsce

ms2, sala audiowizualna, Ogrodowa 19

Czas

4 września 2019, środa, g. 18.00

Czy 5 minut Domu Mody Limanka już minęło? Czy Dominika, Sasa, Kacper i Tomasz zdążą na ostatni pociąg do Warszawy? Jak jeść cebulę w Łodzi, by wejść do kanonu kina europejskiego?
Projekcja trzymającej w napięciu krótkometrażowej produkcji, której realizacja do ostatniej chwili wisiała na włosku. Aby skończyć film, Dom Mody Limanka musiał sprzedać ubrania uszyte specjalnie na wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi. Dzięki pieniądzom z tej internetowej aukcji, “Ostatni pociąg…” dojechał na czas do Warszawy, gdzie można go było oglądać w ramach Project Roomu w U–jazdowskim. Dramatyczna sytuacja towarzysząca produkcji filmu żywo przypomina perypetie bohaterów próbujących opuścić umarłe miasto, jakim stała się dręczona ciągłymi remontami, peryferyjna Łódź.

Film wymyślony i zrealizowany przez Dom Mody Limanka i Jakuba Dylewskiego, według scenariusza Moniki Dembińskiej, mieści się w pojemnej przestrzeni pomiędzy fikcją a autobiografią i mimo że wyraźnie odciska się na nim piętno realizmu magicznego, trudno by go ot tak między bajki włożyć. M.in. o tych przyległościach z Dominiką, Sasą, Kacprem i Tomkiem rozmawiał Tomasz Majewski.

Dom Mody Limanka – kolektyw współtworzony przez Tomasza Armadę, Sasę Lubińską, Kacpra Szaleckiego i Dominikę Ciemięgę. Został powołany do życia w połowie 2017 roku, a upadł w maju 2019. Od momentu pojawienia się̨ na łódzkiej scenie artystycznej twórcy zostali okrzyknięci mianem cudownych dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych. W krótkim czasie działalności – prowadzonej głównie w mieszkaniu, którego lokatorami są̨ członkinie i członkowie DML – udało im się̨ zorganizować́ kilkadziesiąt akcji, koncertów i innych przedsięwzięć́, często z gościnnym udziałem kolejnych twórców. W Muzeum Sztuki w Łodzi zrealizowali performatywne czytanie sztuki “Mieszkanie” (2018) i wystawę “Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa Kolekcja” (2019).

Tomasz Majewski – kulturoznawca i filmoznawca, związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłada historię filmu animowanego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz historię kultury na Uniwersytecie Łódzkim. Autor książki “Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna” (2011). Redaktor tomów “Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna” (2009), “Pamięć Shoah” (2009) i “Memory of the Shoah. Cultural Representations and Commemorative Pratices” (2010). Publikował w „Kwartalniku filmowym", „Kulturze współczesnej", „Dialogu", „Tekstach Drugich".
Sąsiad kolektywu Dom Mody Limanka.

Film z angielskimi napisami.

Bilet: 1 zł

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, sala audiowizualna, Ogrodowa 19

Czas

4 września 2019, środa, g. 18.00

Podziel się informacją