Przejdź do sekcji:

Kino w muzeum: Dom Mody Limanka i Ostatni pociąg do Warszawy

INFO

Miejsce

ms2, sala audiowizualna, Ogrodowa 19

Czas

4 września 2019, środa, g. 18.00

Czy 5 minut Domu Mody Limanka już minęło? Czy Dominika, Sasa, Kacper i Tomasz zdążą na ostatni pociąg do Warszawy? Jak jeść cebulę w Łodzi, by wejść do kanonu kina europejskiego?
Projekcja trzymającej w napięciu krótkometrażowej produkcji, której realizacja do ostatniej chwili wisiała na włosku. Aby skończyć film, Dom Mody Limanka musiał sprzedać ubrania uszyte specjalnie na wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi. Dzięki pieniądzom z tej internetowej aukcji, “Ostatni pociąg…” dojechał na czas do Warszawy, gdzie można go było oglądać w ramach Project Roomu w U–jazdowskim. Dramatyczna sytuacja towarzysząca produkcji filmu żywo przypomina perypetie bohaterów próbujących opuścić umarłe miasto, jakim stała się dręczona ciągłymi remontami, peryferyjna Łódź.

Film wymyślony i zrealizowany przez Dom Mody Limanka i Jakuba Dylewskiego, według scenariusza Moniki Dembińskiej, mieści się w pojemnej przestrzeni pomiędzy fikcją a autobiografią i mimo że wyraźnie odciska się na nim piętno realizmu magicznego, trudno by go ot tak między bajki włożyć. M.in. o tych przyległościach z Dominiką, Sasą, Kacprem i Tomkiem rozmawiał Tomasz Majewski.

Dom Mody Limanka – kolektyw współtworzony przez Tomasza Armadę, Sasę Lubińską, Kacpra Szaleckiego i Dominikę Ciemięgę. Został powołany do życia w połowie 2017 roku, a upadł w maju 2019. Od momentu pojawienia się̨ na łódzkiej scenie artystycznej twórcy zostali okrzyknięci mianem cudownych dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych. W krótkim czasie działalności – prowadzonej głównie w mieszkaniu, którego lokatorami są̨ członkinie i członkowie DML – udało im się̨ zorganizować́ kilkadziesiąt akcji, koncertów i innych przedsięwzięć́, często z gościnnym udziałem kolejnych twórców. W Muzeum Sztuki w Łodzi zrealizowali performatywne czytanie sztuki “Mieszkanie” (2018) i wystawę “Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa Kolekcja” (2019).

Tomasz Majewski – kulturoznawca i filmoznawca, związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłada historię filmu animowanego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz historię kultury na Uniwersytecie Łódzkim. Autor książki “Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna” (2011). Redaktor tomów “Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna” (2009), “Pamięć Shoah” (2009) i “Memory of the Shoah. Cultural Representations and Commemorative Pratices” (2010). Publikował w „Kwartalniku filmowym", „Kulturze współczesnej", „Dialogu", „Tekstach Drugich".
Sąsiad kolektywu Dom Mody Limanka.

Film z angielskimi napisami.

Bilet: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, sala audiowizualna, Ogrodowa 19

Czas

4 września 2019, środa, g. 18.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE