Przejdź do sekcji:

Katarzyna Kobro, ruch czasoprzestrzeni i cielesność formy - dyskusja wokół książki

Zapraszamy na spotkanie wokół książki Katarzyny Słobody i Małgorzaty Jędrzejczyk “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni” wydanej w zeszłym roku przez Muzeum Sztuki w Łodzi. Rozmowę z autorkami publikacji poprowadzi Marta Zdanowska z fundacji Łódzki Szlak Kobiet.

INFO

Miejsce

ogród ms1,wejście od Gdańskiej 43

Czas

30.06.2022, czwartek, godz. 18.00

Książka “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni”, wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, to przewodnik po twórczości Katarzyny Kobro (1898-1951), legendarnej postaci polskiej sztuki XX wieku. Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych pracami artystki.

Autorki opowiadają o wyjątkowości podejścia Kobro do sztuki, która poprzez swoje rzeźby, badała zasady tworzenia harmonijnych relacji łączących linie, kształty i płaszczyzny. Jej poszukiwania przyczyniły się do zmodernizowania metod projektowych przyszłych budynków i miast. Dzięki lekturze esejów, opisów prac, modeli, a także bogatemu materiałowi fotograficznemu, zawartemu w książce, czytelniczki i czytelnicy będą mogli poznać wyjątkowy wybór prac artystki, łącznie z tymi, które nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Książka “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni” pozwala zrozumieć dlaczego, śmiało eksperymentująca z przestrzenią artystka awangardowa, pochodząca z Europy Wschodniej, stanowi nieustającą inspirację dla współczesnych artystek i artystów a także fascynuje widzów, podziwiających jej niestety nieliczne zachowane prace.

“Książka ta jest również propozycją ćwiczeń w patrzeniu na prace Katarzyny Kobro. Tu i teraz. W wyobraźni i w czasie faktycznego z nim obcowania. Zapraszamy czytelników i czytelniczki do podążania liniami wyznaczonymi przez rytmy czasoprzestrzenne, które stosowała w swoich Kompozycjach przestrzennych. Odczuwania dyskretnej zmysłowości, którą zawarła w Aktach. Łączenia zerwanych powiązań między wzrokiem, ciałem, czasem i ruchem” - piszą we wstępie do publikacji jej autorki Małgorzata Jędrzejczyk i Katarzyna Słoboda. Podczas czerwcowego spotkania potraktujemy dorobek Katarzyny Kobro jako punkt wyjścia do szerszej rozmowy o tym w jakich warunkach społecznych, politycznych czy ekonomicznych przyszło jej tworzyć swoją sztukę. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co mogło mieć wpływ na charakter jej spuścizny artystycznej - jej pionierskość, radykalność i społeczne zaangażowanie.

Publikacja “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni” została niedawno wyróżniona w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki 2021 organizowanym przez Warszawskie Targi Książki.

Książkę będzie można nabyć w kasie ms1 przed wydarzeniem.

 

Biogramy:

Małgorzata Jędrzejczyk - historyczka sztuki i kuratorka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również na Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Ukończyła interdyscyplinarny program studiów Społeczeństwo-Technologie­-Środowisko (UJ). Autorka publikacji poświęconych sztuce i architekturze XX i XXI wieku, m.in. Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021 (z K. Słoboda); Kompozycja ruchów w przestrzeni. Koncepcja architektury w sztuce Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, Instytut Architektury, Kraków 2019 (w: Teksty Modernizmu). Kuratorka takich wystaw, jak Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku (razem z K. Kepiński, W. Grzesiak); Tożsamość. 100 lat polskiej architektury//Kraków; Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy (razem z K. Słoboda). Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

 

Katarzyna Słoboda - kuratorka, badaczka, doktorka nauk humanistycznych. W Muzeum Sztuki w Łodzi kuratorowała takie wystawy, jak m.in.  Prototypy 6: Alicja Bielawska, Na przecięciu linii (2022), Prototypy 4: Agata Siniarska, Osuwisko (2020), Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy (z Małgorzatą Jędrzejczyk, 2019), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, 2013), Układy odniesienia. Choreografia w muzeum (z Mateuszem Szymanówką, 2016) czy Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności (2016).  Jest redaktorką i autorką publikacji i tekstów na temat tańca, choreografii, sztuki awangardowej i współczesnej (ostatnio: Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni, wraz z Małgorzatą Jędrzejczyk). Laureatka stypendium badawczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz Młoda Polska 2018.


Marta Zdanowska - redaktorka, animatorka literatury i recenzentka teatralna. Współkoordynatorka i koordynatorka festiwali literackich, m.in. „Literackie podwórko”, „Puls literatury”.  Od lat prowadzi w Łodzi spotkania literackie i warsztaty literackie. Publikowała w „Czasie kultury”, „Dwutygodniku”, „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce politycznej”, „Miej Miejsce” i innych. Współkoordynuje czytania performatywne Kolektywu Szechiny. Członkini Łódzkiego Szlaku Kobiet.

WIĘCEJ INFO

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ogród ms1,wejście od Gdańskiej 43

Czas

30.06.2022, czwartek, godz. 18.00

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE