Przejdź do sekcji:

Kandyński. O duchowości w sztuce

Cena: 55 zł
Waga: 0.39 kg

Drugie polskie wydanie w przekładzie Stanisława Fijałkowskiego. Książka powstała z gromadzonych przez dziesięć lat przez Kandynskyego notatek, przemyśleń na temat sztuki.

Pierwsze polskie wydanie w przekładzie i w opracowaniu graficznym Stanisława Fijałkowskiego oraz pod redakcją Bernarda Keplera ukazało się w 1996 roku nakładem Państwowej Galerii Sztuki w Łodzi. Niniejsza druga edycja prezentuje tekst w niemal niezmienionej postaci, zgodnie z szóstym wydaniem Benteli-Verlag z 1959 roku, stanowiącym podstawę przekładu. Zgodnie z wolą spadkobiercy tłumacza w tekście nie wprowadzono żadnych znaczących zmian – zachowano oryginalną interpunkcję, pisownię oraz składnię, a cytowane fragmenty utworów pozostawiono w przekładzie Stanisława Fijałkowskiego. Z tego samego powodu przyjęto spolszczony zapis nazwiska autora O duchowości, zaproponowany i konsekwentnie stosowany przez tłumacza. Przekład był tworzony nie na zamówienie, lecz z potrzeby ducha, i wiele mówi o tłumaczu oraz o jego ciężkiej pracy nad tekstem, dlatego wydawca zdecydował się zaprezentować wersję jak najbliższą oryginałowi.

„Z tych lat pochodzi mój nawyk notowania myśli i tak właśnie, niespostrzeżenie dla mnie samego, powstała książka O duchowości w sztuce. Luźne notatki gromadziłem przez co najmniej dziesięć lat. Jedna z pierwszych moich uwag na temat piękności barwy jest następująca: ,Wspaniałość koloru w obrazie musi widza gwałtownie pociągać, ale zarazem przesłaniać głębiej leżące treści’. Miałem na myśli raczej uczucia i doznania wyrażane przez artystę, a nie treści malarskie w czystej postaci (jak je dziś rozumiem). Wtedy łudziłem się jeszcze, że widz otwiera się duchowo na obraz, rozumie język, którym obraz przemawia i pragnie się weń wsłuchać, co (na szczęście) rzeczywiście zdarza się, ale równie rzadko, jak grudki złota w piasku. W mym życiu spotykałem jednak nawet i takich ludzi, którzy nie będąc w stanie zrozumieć języka, jakim dzieło sztuki do nich przemawia, potrafią mimo to wejść z nim w kontakt”.

Kandyński, Spojrzenia wstecz, Berlin 1913


Wydawca: Wydawnictwo Rewizje
Autor tekstów: Wassily Kandinsky, wstęp: Max Bill
Opracowanie graficzne: według układu Maxa Billa

ISBN 978-83-966080-1-7
Rok wydania: 2023
Format: 21,8 x 15,7 x 1,8 cm
Oprawa: twarda w obwolucie
Ilość stron: 144
Ilość ilustracji: ok 21 (8 barwnych i 13 czarno-białych)
Język: polski
Regulamin księgarni      Kontakt

Cena: 55 zł
Waga: 0.39 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE