Przejdź do sekcji:

JOSEPH BEUYS: OUTSIDE THE BOX

EMMA – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Espoo w Finlandii (Espoo Museum of Modern Art), WeeGee Exhibition Centre w Tapiola, Espoo, Finlandia.

otwarcie ekspozycji 8 lutego 2017 r.
wystawa była czynna do 21 maja 2017 r.

Muzeum Sztuki w Łodzi, we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w fińskim Espoo, przygotowały pierwszą od 30 lat w tym kraju ekspozycję prezentującą twórczość i społeczno-artystyczne praktyki Josepha Beuysa. Wystawa Joseph Beuys – Outside the Box powstała w oparciu o archiwum, które w ramach akcji Polentransport artysta ofiarował łódzkiemu muzeum.

Tematem ekspozycji stał się sam gest daru i przebieg przedsięwzięcia z 1981 roku, jako działania performatywnego i krytycznego zarazem. 36 lat temu Joseph Beuys wraz z rodziną przyjechał z RFN do Łodzi, aby w ramach akcji Polentransport 1981 podarować kilkaset prac Muzeum Sztuki w Łodzi. Jego akcja odbyła się w 50. rocznicę przekazania przez grupę „a.r.” darów europejskiej awangardy, w związku z czym odczytywana jest jako powtórzenie tego fundacyjnego gestu i próba kontynuacji awangardowych postulatów. Istnieją jednak co najmniej dwie inne interpretacje gestu Beuysa. Pierwsza wskazuje na wyrażenie poparcia dla strajków Solidarności, które odbywały się w latach 1980-1981. Druga, związana z biografią artysty, sugeruje próbę odkupienia win niemieckiego żołnierza II wojny światowej.

Wystawa nie miała jednak wyłącznie charakteru historycznego. Jej celem było ponowne przyjrzenie się taktykom, obserwacjom i działaniom Beuysa, wskazanie tych obszarów jego działalności, które mogą zainspirować i prowokować nas obecnie, w sytuacji globalnych kryzysów ekonomicznych, ekologicznych i społecznych.

Projekt „Outside the Box" zbudowany był wokół czterech obszarów, powracających w praktyce Beuysa, a także uznanych przez kuratorów za najsilniej inspirujące i prowokujące dla współczesnej myśli humanistycznej oraz praktyk społecznych, są to: Polityka, Ekologia, Ekonomia oraz Marginesy. Każda z tych kategorii została potraktowana jako narzędzie pomagające zdiagnozować i opisać kondycję współczesnego świata, a także model pomocny w poszukiwaniach rozwiązań aktualnych problemów.

Kuratorzy: Pilvi Kalhama, Łukasz Zaremba


WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE