Przejdź do sekcji:

Jarosław Suchan z nagrodą Człowieka Roku w plebiscycie Energia Kultury 2019

Jednogłośną decyzją kapituły nagrody Energia Kultury, Kołyska Newtona w kategorii Człowiek Roku powędrowała do Jarosława Suchana, historyka i krytyka sztuki, wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi.

Fragment laudacji prof. Mariusza Grzegorzka, rektora  Szkoły Filmowej w Łodzi:

„Szeroko rozumiane sztuki piękne są w szczególnie trudnej sytuacji, internet nie jest ich naturalnym środowiskiem. Galerie i muzea, szczególnie te prezentujące sztukę współczesną niełatwą, wymagającą specjalnych warunków, stoją przed bardzo trudnymi zadaniami i często przegrywają w walce o dostęp do odbiorcy. Jednak my, łodzianie, możemy czuć się uprzywilejowani, mamy Muzeum Sztuki, które jest dynamicznym, ważnym ośrodkiem dialogu. Upór i wieloletnia konsekwentna praca Jarosława Suchana jest fundamentem tego sukcesu”.

Kapituła postanowiła nagrodzić Jarosława Suchana za wizję konsekwentnego aktualizowania awangardowej misji Muzeum Sztuki oraz popularyzację sztuki Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego w świecie.

"Cieszę się, że kapituła zauważyła działalność moją i zespołu, bo tę nagrodę odbieram jako nagrodę dla całego zespołu, sam nie dałbym rady nic zdziałać" - powiedział Jarosław Suchan odbierając nagrodę. Dodał również: "Najważniejsze jest to, żeby znaleźć taki język, za pomocą którego opowiada się o sztuce współczesnej w ten sposób, że ci do których się mówi, odnajdują w tej sztuce swoje problemy, swoje pytania i to, co ich nurtuje".

Wśród 11 wydarzeń nominowanych do tegorocznej nagrody znalazła się także wystawa "Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy", którą od 4 października do 2 lutego mogliście oglądać w ms2.

Dziękujemy za wyróżnienie i gratulujemy wszystkim laureatom oraz nominowanym!

 

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE