Przejdź do sekcji:

Iwona Luba: Geneza Sali Neoplastycznej Władysława Strzemińskiego

ms1, ul. Więckowskiego 36
10 października 2013, czwartek, g. 18.00

Wykład w ramach cyklu Przestrzeń dla sztuki!
Wykład towarzyszący wystawie Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta

Na czym polega fenomen Sali Neoplastycznej? Dlaczego jest ona realizacją unikatową w historii europejskiej awangardy? Czy jest dziełem sztuki czy projektem scenograficznym? Dlaczego wciąż przyciąga do Łodzi badaczy i turystów z całej Europy? Co to jest neoplastycyzm i dlaczego do niego akurat odniósł się Władysław Strzemiński? Na te i wiele innych pytań odpowie wykład Iwony Luby na temat Sali Neoplastycznej – postrzeganej jako zwieńczenie procesu tworzenia Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.” oraz ewolucji twórczości samego Strzemińskiego. Koncentrować się będzie wokół głównych aspektów jej powstania – decyzji jej utworzenia, logiki doboru dzieł, strategii ekspozycyjnej. Wskaże także dzisiejszą rangę miejsca.

Iwona Luba – jest historykiem sztuki, kieruje Zakładem Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego; wykłada w Katedrze Historii Sztuki i Teorii Kultury Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi badania nad sztuką polską i powszechną XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem awangardy. 

Cykl Przestrzeń dla sztuki! to spotkania wokół wystawy Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta. Przybliżają aspekty historyczne, teoretyczne i strukturalne zaprojektowanego przez Władysława Strzemińskiego „gabinetu abstrakcji”. Wystąpienia historyków sztuki i artystów są formą komentarza i dyskusji o Sali Neoplastycznej oraz innych projektach o podobnym charakterze, stawiając nacisk na ich zdolność przebudowy nowoczesnego życia.

Wstęp wolny.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE