Przejdź do sekcji:

Impas. Opór, utrata, niemoc, sztuka

Cena: 55 zł
Waga: 0.46 kg

Książka opowiada o dziełach sztuki współczesnej, których powstanie lub funkcjonowanie wiąże się z pewnego rodzaju niemocą, pomyłkach, porażkach, niepowodzeniach w sztuce.


Ars longa, vita brevis – sztuka długa, życie krótkie – sentencja Hipokratesa, pierwotnie odnosząca się do medycyny, weszła trwale do kultury jako fundament myślenia o sztuce. Sztuce w późniejszym rozumieniu, pojmowanej jako twórczość artystyczna. Jako maksyma przyjęła się w wersji skróconej, niosąc przesłanie apologetyczno-konsolacyjne: choć życie nasze jest krótkie, sztuka nadal trwa. Jej pełne brzmienie ma jednak sens odmienny, nieoparty na prostym przeciwstawieniu, bogatszy: Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile – sztuka długa, życie krótkie, okazja ulotna, doświadczenie niebezpieczne, sąd niełatwy. Te zapomniane człony słynnej sentencji ofiarowują pojęciowe ramy niespodziewanie przylegające do sztuki współczesnej, w której mało wiary w trwałość i trwanie, a więcej ulotnych okazji i niebezpieczeństwa doświadczeń. Dlatego i sąd o niej tak trudny. Idąc tropem Hipokratesowych kategorii, widzimy, że nawet optymistyczna ars longa rodzi się wśród buntów, niepowodzeń, nieporozumień, niemożności, które wszak dzieje sztuki współtworzą. I paradoksalnie, chociaż awangardy narzuciły progresywny, agresywny i transgresywny obraz twórczości, to właśnie w sztuce XX wieku utrata i niespełnienie stały się jej niezbywalną częścią, niemal wyznaczając najważniejsze osie jej rozwoju.


Wydawca: Fundacja Terytoria Książki
Autorka tekstów: Maria Poprzęcka
Redakcja: Małgorzata Jaworska
Projekt graficzny: Stanisław Salij

ISBN 978-83-7908-142-4
Rok wydania: 2019
Format: 16,3 x 22,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 238
Ilość ilustracji: ok 46  (41 kolorowe i 5 czarno-białych)
Język: polski


Regulamin księgarni             Kontakt


 

Cena: 55 zł
Waga: 0.46 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE