Przejdź do sekcji:

Historia Światła. Idea Fotografii

Cena: 49 zł
Waga: 0.28 kg

W swoich filozoficznych rozważaniach na temat światła autorka poszukuje źródeł fotografii, której początki odnajduje w myśli Platona a następnie w swojej koncepcji prowadzi nas ku ezoterycznym wizjom światła i świetlistości głoszonym w epoce wczesnego odrodzenia. 

Niniejsza historia nie jest w zamierzeniu alternatywą wobec innych narracji przedstawiających dzieje fotografii; stanowi natomiast przyczynek do ponownego przemyślenia charakterystycznej niestabilności fotografii na gruncie ontologicznym.

Zdumiewający wkład w historię fotografii, w kwestię zwiazków między filozofią a światłem oraz w annały historii techniki. Mikuriya ukazuje platońskie korzenie sztuki fotograficznej, przytaczając na dowód swoich tez przekonujące argumenty. Układ jaskini Platona zostaje przez autorkę przyrównany do projektu camera obscura; platońska koncepcja chôra – do samej fotografii; mistyczny związek z Bogiem, który może zaowocować ślepotą – do prześwietlenia zdjęcia, zaś przedstawiony przez Ficino paradoks dążenia ku światłu oraz pragnienia, by boski blask spłynął na świat – do światłoczułości. Narzędzia te składają się na misterny instrument badawczy, za pomocą którego możliwa jest reinterpretacja historii światła. Dzieło autorki stanowi twórcze rozwinięcie sławnej tezy Derridy – „Każda fotografia przedstawia słońce”. 

                                                                     Mark Cousins, The Architectural Association School of Architecture, Wielka Brytania 

Mikuriya zabiera nas w fascynującą podróż po „czasach prehistorycznych” fotografii. Jej śmiała, odważna wizja historii alternatywnej bierze początek w mrokach jaskini Platona i prowadzi ku ezoterycznym koncepcjom światła i świetlistości głoszonym w epoce wczesnego odrodzenia. Niniejsza książka stanowi ważny głos w debacie na temat „filozofii fotografii”. Zamiast skupiać się na aspektach technicznych lub filozoficznych autorka kładzie nacisk na nierozerwalny związek obydwu tych światów. 

                                                                Scott Mcquire, profesor Szkoły Kultury i Komunikacji, Uniwersytet Melbourne, Australia 


Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas
Autorka tekstów: Junko Theresa Mikuriya
Redakcja: Jolanta Stal
Projekt graficzny: Ewa Gray

ISBN 978-83-242-3186-7
Rok wydania: 2018
Format: 14 x 21 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 220
Ilość ilustracji: ok 4 (czarno-białe)
Język publikacji: polski


Regulamin księgarni             Kontakt


Cena: 49 zł
Waga: 0.28 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE