Przejdź do sekcji:

HEWILLNOTDIVIDE.US w Muzeum Sztuki w Łodzi

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Od 8 czerwca 2018 roku zainicjowany przez kolektyw LaBeouf, Rönkkö & Turner projekt HEWILLNOTDIVIDE.US jest jednym z elementów wystawy  Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce.

Długofalowy projekt artystów, pomyślany jako zbiorowy opór przeciw nietolerancji i usankcjonowaniu podziałów powstał na czas kadencji 45 Prezydenta Stanów Zjednoczonych, a jego tytuł hewillnotdivide.us [On nas nie podzieli] jest zarówno hasłem wzywającym do tego, by przeciwstawić się negatywnym skutkom polaryzacji społeczeństwa, jak i gestem nadziei wobec zbiorowego ducha jedności.

Od samego początku praca padała ofiarą licznych ataków ze strony ekstremistów, w niepokojący, radykalny sposób odrzucających niesione przez nią przesłanie o jedności. Mimo to projekt materializuje się w różnych formach przy wsparciu kolejnych instytucji. Do tej pory gościł m.in. w nowojorskim Museum of the Moving Image i w Foundation for Art and Creative Technology w Liverpoolu, a od października 2017 prezentowany jest w Le Lieu unique we francuskim Nantes.

Łódzka odsłona projektu, podobnie jak nowojorska i ta z Albuquerque, skupia się na udziale publiczności. Na fasadzie ms2 zamontowano kamerę, z której obraz i dźwięk są od 8.06 od godz. 15:00 emitowane na żywo na stronie internetowej www.hewillnotdivide.us. Artyści zachęcają publiczność do wypowiadania do kamery słów „On nas nie podzieli” w dowolny sposób i tym samym do wyrażenia udziałem w transmisji oporu, sprzeciwu czy też optymizmu, wynikających z przekonań indywidualnych i zbiorowych.

ARTYŚCI

Luke Turner (1982, Wielka Brytania), Nastja Säde Rönkkö (1985, Finlandia) oraz Shia LaBeouf (1986, Stany Zjednoczone) jako kolektyw LaBeouf, Rönkkö & Turner sztuką zajmują się od 2014 roku. Realizują performansy partycypacyjne, w których udział odbywa się zazwyczaj przez Internet i media społecznościowe. Artyści badają humanizm i intymność Internetu, stwarzając różnego rodzaju platformy do komunikacji z publicznością.

Wcześniejsze prace kolektywu to: #ALONETOGETHER, Kiasma, Helsinki (2017); #ANDINTHEEND, Sydney Opera House (2016); #TAKEMEANYWHERE, BMoCA, Colorado (2016); #TOUCHMYSOUL, FACT, Liverpool (2015); #ALLMYMOVIES, New York (2015); and #IAMSORRY, Los Angeles (2014).

 

Więcej o artystach

 

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.