Przejdź do sekcji:

Grupa Łodzian i Srebrny Wóz - spotkanie na antresoli

Artyści i artystki są z natury swojej indywidualistami, pragnącymi opowiedzieć społeczeństwu swoją wersję historii, zaprezentować mu własną wizję świata. Czyli, idąc tropem Gombrowicza „Poniedziałek – ja. Wtorek – ja. Środa – ja…”. Czy zatem osoby tworzące sztukę skazane są na samotność w zaciszu swojej pracowni? Niekoniecznie. Okazuje się, że działanie w grupie wyzwolić może dodatkowe siły. Bywa bezcenną inspiracją, bez której, w pojedynkę, efekty pracy okazują się mizerne.

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

29 września 2022, czwartek, g. 18:00

Historia łódzkich grup artystycznych rozpoczyna się już w 1916 roku od powstania Pracowni Sztuk Pięknych w Łodzi, która „po całorocznej pracy wewnętrznej, zamierzała rozszerzyć swą działalność i przekształcić „Pracownię” na Tow. zwolenników Sztuk Pięknych” (Towarzystwo Artystów i Zwolenników Sztuk Pięknych). Nastąpiło to na zebraniu zwołanym na 27 października 1917 roku w lokalu własnym przy ul. Piotrkowskiej 71...

Dwa lata później zawiązała się grupa Jung Jidysz skupiająca artystów pragnących opowiedzieć o żydowskiej tożsamości w sposób całkowicie nowy.

Wiosną 1922 roku malarz Karol Hiller i poeta Witold Wandurski założyli „cech artystyczny” pod nazwą „Srebrny Wóz”, skupiający malarzy, poetów, literatów, nowoczesnych i nienowoczesnych, postępowych w sztuce i tych, którzy wiernie trzymali się tradycji.

W 1926 roku powstała Grupa Łodzian. Zdobyła się co prawda tylko na jedną wystawę zorganizowaną w lokalu przy ul. 6 Sierpnia 4: „Jako awangarda tworzącego się stowarzyszenia plastyków w Łodzi występuje siedmiu malarzy, których twórczość artystyczna nadąża za malarstwem zachodnim – europejskim i jedynie skąpe warunki kulturalne naszego miasta były dotychczas przeszkodą zbliżenia się ich do społeczeństwa. Nazwiska wystawców są: Brauner, Kudewicz, Hiller, Hirszfang, Szpigel, Kołakowski i Finkelstein”.

W grudniu tego roku Grupa przekształciła się w prężnie działające Stowarzyszenie Artystów „Start”, która prócz wystaw organizowała wieczory z „wolną trybuną”, „wycieczki zamiejscowe, połączoną z plen-air’em” czy „wieczór karnawałowy w filharmonii”. 

W końcu w 1929 roku powstała Grupa „a.r.”. W jej skład weszli artyści i artystka sztuk plastycznych Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro i Henryk Stażewski, a także poeci: Jan Brzękowski i Julian Przyboś. Grupa, która nigdy nie wystąpiła oficjalnie „na scenie”, z wystawą plastyczną, stworzyła własną „Bibliotekę” oraz Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, dzięki której… m.in. organizowane są „Spotkania na antresoli” w bibliotece Muzeum Sztuki w Łodzi.

O wszystkim opowie Maciej Cholewiński.

Spotkania na antresoli to cykl spotkań otwartych dla młodzieży, dorosłych i seniorów wtajemniczający w zasoby biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkania odbywają się w wybrane miesiące w ostatni lub przedostatni czwartek o godzinie 18.00 w czytelni na antresoli Muzeum Sztuki w Łodzi

WIĘCEJ INFO

prowadzenie

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Mapa

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

29 września 2022, czwartek, g. 18:00

prowadzenie

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE