Przejdź do sekcji:

Grunt i horyzont. Interpretacje nowoczesnej architektury i sztuki

Cena: 41 zł
Waga: 0.53 kg

Zbiór refleksji na temat nowoczesnej architektury, przestrzeni, współczesnej sztuki wizualnej. 

Autorka buduje interpretacje wybranych dzieł architektury i sztuki wokół pojęć zapożyczonych z nurtów fenomenologii (Hans-Georg Gadamer, Maurice Merleau-Ponty, Hermann Schmitz), psychologii postaci (Rudolf Arnheim, Juliusz Żórawski) oraz współczesnej estetyki atmosfer (Gernot Böhme, Tonino Griffero) i pokrewnych jej teorii architektury (Hubert L. Dreyfus, Alberto Pérez-Gómez, Peter Zumthor).

Grunt i horyzont, pole sił wizualnych w architekturze, przezroczystość i przejrzystość, przestrzeń bezkrawędziowa, atmosfery i nastroje, niesamowitość to terminy ułatwiające opis doświadczenia dzieł architektury i sztuki, takich jak zbudowany wokół drzewa pawilon „L’Esprit Nouveau” Le Corbusiera i Pierre’a Jeannereta (1925), projekt pomnika Droga do Żelazowej Woli Krystiana Burdy (1961) czy architektoniczna makroinstalacja Chmura Jacka Damięckiego (1994).

Grunt i horyzont… to refleksje z lat 2013–2020 na temat teorii i historii architektury nowoczesnej oraz przestrzeni i reprezentacji architektury we współczesnych sztukach wizualnych.


Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Autorka tekstów: Gabriela Świtek
Redakcja: Ewa Wyszyńska, Małgorzata Jurkiewicz
Projekt graficzny: Elżbieta Chojna

ISBN 978-83-235-46580
Rok wydania: 2020
Format:  16,5 x 23,5 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 300
Ilość ilustracji: ok 70 (czarno-białe)
Język publikacji: polski
Regulamin księgarni             Kontakt

Cena: 41 zł
Waga: 0.53 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE