Przejdź do sekcji:

Granit i tęcza. Dzieła i osobowość Józefa Czapskiego

Cena: 39.90 zł
Waga: 0.69 kg

Publikacja stanowi próbę monograficznego ukazania twórczości Józefa Czapskiego oraz przedstawienia samego autora jako malarza, pisarza, myśliciela i organizatora życia kulturalnego na emigracji.


„Układ poszczególnych części daje możliwość stworzenia interesującego i wieloaspektowego wizerunku artysty oraz człowieka, pozwalając czytelnikom na zbudowanie spójnego portretu z rozproszonych w różnych źródłach informacji. Z tak skomponowanej całości wyłania się jeszcze jeden emigrancki los, biografia i doświadczenie wielkiego humanisty”.
                                                                                                                                              Z recenzji prof. dr hab. Ewy Jaskółowej

Osobowości i dzieła Józefa Czapskiego – bogatej, wielowątkowej, różnorodnej – nie sposób ująć i zamknąć w wąskiej, jednorodnej formule, stąd cztery kategorie czy tropy, które budują i oświetlają jego sylwetkę artystyczną oraz wizerunek osobisty. Zaproponowane w monografii obszary tematyczne – patrzenie, czytanie, spotkania i pamięć – są tylko próbą scalenia dorobku, który wymyka się takim zabiegom, wyraźnie broni się przed nimi, łącząc wątki osobiste i twórczość w jedno dzieło – dzieło życia, tak że jawi się ono jako "granit i tęcza".
Badania nad uczestnictwem w historii Czapskiego, jego biografią, twórczością pisarską i malarską pozwalają spojrzeć na tę wybitną postać jako na konsekwentną, suwerenną, rzadko spotykaną tak złożoną osobowość. Niniejszy tom daje szeroki ogląd jego życia i dzieł. Spotkali się w nim literaturoznawcy – teoretycy i dydaktycy, historycy sztuki, historycy oraz muzealnicy, którzy razem tworzą jednorodność w różnorodności. Mamy pewność, że ułożone w tej monografii teksty oddają wyjątkowość każdej z wypowiedzi.
                                                                                                                                                    Anna Pilch i Anna Włodarczyk


Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autorzy tekstów: Małgorzata Krakowiak, Małgorzata Reinhard-Chlanda, Rafał Solewski, Piotr Jaworski, Janusz Antos, Anna Budzałek, Anna Pilch, Aleksander Fiut, Piotr Mitzner, Bernadetta Kuczera-Chachulska, Józef Wróbel, Jan Zieliński, Agata Janiak, Andrzej Franaszek, Anna Włodarczyk, Tomasz Pawlus, Anna Baranowa, Agnieszka Bielak, Tadeusz Sucharski, Aleksandra Arkusz, Monika Paś
Redakcja: Anna Pilch, Anna Włodarczyk

ISBN 978-83-233-4577-0
Rok wydania: 2019
Format: 16,5 x 24,5 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 370
Ilość ilustracji: ok 57  (36 kolorowe i 21 czarno-białych)
Język: polski


Regulamin księgarni          Kontakt


 

Cena: 39.90 zł
Waga: 0.69 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE