Przejdź do sekcji:

De ira, de dolore. Koncert Zygmunta Krauzego wraz ze Spółdzielnią Muzyczną contemporary ensemble

Muzeum Sztuki zaprasza na koncert jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Zygmunt Krauze jest czołowym przedstawicielem polskiej awangardy muzycznej. Swoją inspirację artystyczną odnajdywał w sztukach wizualnych, zwłaszcza w twórczości przedstawiciela polskiej awangardy  — Władysława Strzemińskiego. Odzwierciedleniem tego zainteresowania, były kompozycje unistyczne stworzone przez muzyka w latach 60. Koncert, który odbędzie się w Muzeum Pałacu Herbsta, będzie niejako podsumowaniem trwających ponad pół wieku związków Krauzego z łódzkim Muzeum Sztuki.

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta,

Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Przędzalniana 72

Czas

17.09.2023, godz. 17: 00

Wernisaż

-

Oprócz kompozycji unistycznych Krauze tworzył dźwiękowe enviroment i instalacje, brał udział w happeningach współpracując z Galerią Foksal. Jest twórcą pierwszych w Polsce kompozycji przestrzenno-muzycznych, które powstawały we współpracy z architektami. Jednym z istotnych rozdziałów w twórczości kompozytora jest muzyka teatralna tworzona m.in. do przedstawień w Comédie-Française i Theatre National de la Colline w Paryżu.

Podczas koncertu odbywającego się w przestrzeni Pałacu Herbsta artysta wykona swoje utwory (m.in. Stone Music) i improwizacje (m.in. Hommage à Krygier), Artyście towarzyszyć będzie contemporary ensemble Spółdzielnia Muzyczna w składzie: Małgorzata Mikulska (flety), Tomasz Sowa (klarnety), Krzysztof Guńka (saksofon), Paulina Woś (skrzypce), Barbara Mglej (skrzypce/altówka), Jakub Gucik (wiolonczela), Aleksandra Płaczek (fortepian), Aleksander Wnuk (perkusja).

Prezentowany zbiór jest zapisem śladów obecności w Muzeum Sztuki w Łodzi Zygmunta Krauze, kompozytora, który często odwoływał się do myśli teoretycznej, wizji plastycznej stworzonej przez Władysława Strzemińskiego. Po raz pierwszy zaprezentował się w łódzkiej placówce w 1987 roku. Przygotował instalację dźwiękową zatytułowaną Rzeka podziemna. Muzyka kompozytora płynęła przez „labirynt” – strukturę przestrzenną przygotowaną przez Wiesława Nowaka i Jana Muniaka.

Kiedy Muzeum świętowało setną rocznicę urodzin Strzemińskiego urządzając wielką okolicznościową wystawę połączoną z sympozjum kompozytor przygotował koncert, który wykonał z towarzyszeniem Kwartetu Śląskiego   w dzisiejszym Muzeum Pałacu Herbsta, oddziale Muzeum Sztuki w Łodzi.

W 1996 roku Krauze wygłosił wykład zatytułowany Mondrian i muzyka jego epoki, który „zilustrował” recital fortepianowy Marcela Wormsa odegrany w Sali Neoplastycznej – zaprojektowanej przez Strzemińskiego.

W 2007 roku kompozytor zaprezentował publiczności Arię. Kompozycję przestrzenno-muzyczną; przybyli na wernisaż mogli dosłownie spacerować wśród dźwięków, wybierając jedno z kilkudziesięciu źródeł muzyki. 

W 2012 roku wspólną pracę Teresy Kelm i Zygmunta Krauze pokazano na wystawie Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984. Tu utwór muzyczny i architektura stały się jednością i mogły oddziaływać na widza – słuchacza razem, każda na swój sposób: dźwiękiem, kształtem, światłem.

W 2015 roku Akademia Muzyczna w Łodzi wydała książkę Między unizmem i sensualizmem opisującą powiązania formalne teorii plastycznej i muzycznej oraz tego, jak przekładają się one na muzykę kompozytora. Wydawnictwu towarzyszyła płyta. Zamieszono na niej animacje, w których prace Strzemińskiego przestały być nieruchome, a muzyka Krauzego połączyła się z obrazami.

Wszystkie materiały znajdują się w zasobie Działu Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi.

Data wydarzenia: 17 września, godz. 17.00

Liczba miejsc ograniczona. Udział w koncercie możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji.
Zapisy: edu.herbst@msl.org.pl,
tel. 506 941 803/42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).

Utwór Zygmunta Krauze "De Ira De Dolore" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


WIĘCEJ INFO

wystąpią

Zygmunt Krauze – fortepian/pianino Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble: Małgorzata Mikulska – flety Tomasz Sowa – klarnety Krzysztof Guńka – saksofon Paulina Woś – skrzypceBarbara Mglej – skrzypce/altówka Jakub Gucik – wiolonczela Aleksandra Płaczek – fortepian Aleksander Wnuk – perkusja

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta,

Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Przędzalniana 72

Czas

17.09.2023, godz. 17: 00

Wernisaż

-

wystąpią

Zygmunt Krauze – fortepian/pianino Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble: Małgorzata Mikulska – flety Tomasz Sowa – klarnety Krzysztof Guńka – saksofon Paulina Woś – skrzypceBarbara Mglej – skrzypce/altówka Jakub Gucik – wiolonczela Aleksandra Płaczek – fortepian Aleksander Wnuk – perkusja

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE