Przejdź do sekcji:

FINISAŻ: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”, która prezentuje publiczności postać i praktykę wybitnej kuratorki i krytyczki sztuki. Wystawa obejmuje 170 fotografii z kolekcji Muzeum liczącej ponad 3000 dzieł. Wybrane prace pokazują ciągłości poszukiwań artystycznych i rozwoju różnych postaw twórczych od końca XIX do początku XXI wieku. Pozwalają prześledzić ewolucję medium opisywanego przez Czartoryską jako „niepowtarzalny środek porozumienia”. Po ekspozycji oprowadzi Maria Franecka – współkuratorka wystawy.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, parter

Czas

5 września 2021, niedziela, godz. 15:00

Tytuł wystawy pochodzi z tekstu Urszuli Czartoryskiej. Określa postawę twórczą i badawczą, która wiąże się z czujnością, otwartością i zaangażowaniem. We współczesnym kontekście pozwala zauważyć, że takie kategorie jak wrażliwość, czułość czy troska, nie są na nowo konstruowane, lecz ponownie odkrywane.

Ekspozycja zbudowana jest wokół czterech wątków, które szczególnie interesowały Czartoryską jako badaczkę. Tytuły tych części zostały zaczerpnięte z jej tekstów. W rozdziale Fotografia zakwestionowana prezentujemy eksperymenty i poszukiwania artystów oraz artystek badających napięcie między fotografią i rzeczywistością. Kwestionują oni przezroczystość i obiektywność obrazu fotograficznego. Część Prywatne, superprywatne, antyprywatne opowiada o migracji fotografii ze sfery prywatnej do publicznej. Rozdział Odkształcanie obrazów świata obejmuje prace artystek i artystów wykorzystujących fotografię do opisywania subiektywnych doświadczeń. Ostatni – Punkty styczności ze światem – poświęcony został fotografii dokumentalnej.

Czartoryska postrzegała fotografię jako złożone zjawisko artystyczno-społeczne. Z taką samą uwagą podchodziła do prac artystów awangardowych co do fotografii amatorskiej i rzemieślniczej. Do interwencyjnych reportaży i fotografii humanistycznej. Podkreślała, że niemożliwe jest zrozumienie tego zjawiska w oderwaniu od innych dziedzin kultury: sztuk wizualnych, filmu czy prasy. Już w latach 70. wskazywała na konieczność krytycznego patrzenia na fotografię i potrzebę edukacji wizualnej. Pisała o niebezpieczeństwach, które wynikają z przeładowania sfery publicznej zdjęciami. Zwracała uwagę na zacieranie się w nich granic prywatności, a także na obowiązek szanowania granic fotografowanego bohatera lub bohaterki i etyczne jej/jego przedstawianie. Wszystkie te zagadnienia zyskały na aktualności wraz z rewolucją cyfrową i pojawieniem się mediów społecznościowych.

Udział w wydarzeniu w cenie biletu na wystawę.

Przypominamy, iż w wypadku wystąpienia niepokojących objawów, prosimy o zrezygnowanie z udziału w wydarzeniu.

WIĘCEJ INFO

wstęp

bilet na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, parter

Czas

5 września 2021, niedziela, godz. 15:00

wstęp

bilet na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE