"Euzebio" z Piotrowiczem - koncert online
Spotkajmy się w bezpiecznej, wirtualnej odległości i spędźmy sobotni wieczór na koncercie, który Muzeum Sztuki przenosi dla Was do przestrzeni online. Robimy to celem dalszego badania i upowszechniania twórczości elektroakustycznej polskich artystów. Towarzyszyć nam będzie muzyka Roberta Piotrowicza z najnowszego albumu “Euzebio”.
INFO
Miejsce
profil Muzeum Sztuki w Łodzi na Facebooku
Czas
„Ciało Euzebia odnaleziono całe pokryte błotem. Z przemoczonych, małych urządzeń, które miał przytroczone do kończyn wciąż dobywał się jakiś dźwięk. Ni to mowa, ni to mruczący spong. Nagle mlasnął jakiś kumak, czy horychwistka, on znów się poderwał i zaczęło się od nowa”.
Mircea Eliade „Euzebio, człowiek, który nie istniał, a targał borem”
Koncert Roberta Piotrowicza stanowi inaugurację kolejnego badawczego przedsięwzięcia Muzeum Sztuki w Łodzi - książki opowiadającej losy ojca chrzestnego polskiej muzyki elektronicznej. Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa to druga z kolei książka w serii “Biblioteka SEPR” poświęconej spuściźnie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, stanowiącej od lat ważny przedmiot zainteresowania zespołu Muzeum Sztuki. Agnieszka Pindera, autorka publikacji odmalowała w niej losy założyciela i wieloletniego kierownika placówki, muzykologa Józefa Patkowskiego. Rok wcześniej w serii ukazał się natomiast zbiór tekstów zatytułowany Czarny pokój i inne pokoje, w którym znaleźć można opracowania poświęcone m.in. relacjom Studia Eksperymentalnego z kompozytorami, oraz interdyscyplinarnym przedsięwzięciom w jakie angażowała się placówka.
Album Roberta Piotrowicza “Euzebio” wyszedł na początku tego roku nakładem wydawnictwa Bôłt Records, z którym nasze muzeum współpracuje od dłuższego czasu. W 2013 roku opracowaliśmy wspólnie kompilację Sounding the Body Electric przy okazji prezentowanej w naszej siedzibie wystawy o tym samym tytule, dotyczącej styku technologii i ciała w sztuce lat 60. i 70. Wówczas obszar "wspólny" nazywaliśmy roboczo "wczesnym wschodnio-europejskim sound artem", interesując się szczególnie takimi pracami z dźwiękiem, w których postrzegany był on z perspektywy innych dyscyplin sztuki. Tworzący ten projekt - Michał Mendyk i Daniel Muzyczuk - podążali za najważniejszymi problemami lat 60.: obiektem i przestrzenią. Wraz z Bôłt Records opublikowaliśmy także dokumentację przestrzennej instalacji dźwiękowej Teresy Kelm, Zygmunta Krauze i Henryka Morela prezentowanej na wspomnianej wcześniej wystawie.
Robert Piotrowicz – artysta dźwiękowy, autor słuchowisk, kompozytor i improwizator. Współzałożyciel Musica Genera Festival oraz wytwórni Musica Genera. Oprócz płyt solowych ma w dorobku także wydawnictwa nagrane z C. Spencerem Yeh, Kevinem Drummem, Jérômem Noetingerem, Burkhardem Stanglem i Anną Zaradny. https://robertpiotrowicz.bandcamp.com