Elektroniczne antynomie: Janusz Połom i Krzysztof Grudziński
Zapraszamy na spotkanie z dwoma artystami działającymi w świecie elektronicznym, ale należącymi do różnych pokoleń: Januszem Połomem i Krzysztofem Grudzińskim.
INFO
Miejsce
ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna
Czas
Janusz Połom jest pionierem zastosowania komputera w sztuce. Z tamtego okresu zachowały się jedynie nieliczne fotografie dokumentacyjne z działania "Elektroniczne antynomie" w Muzeum Sztuki w Łodzi, w 1973 roku. Będziemy mieli więc niespotykaną okazję, aby o tej zaawansowanej technologicznie akcji usłyszeć od samego autora.
Krzysztof Grudziński w ramach wykładu "Między filmem a grą – opowieść cyfrowa" opowie nam o najnowszych tendencjach w świecie gier, immersji oraz własnych dokonaniach. Będzie to opowieść z pogranicza sztuki filmowej i najnowszych technologii o zagrożeniach, nadziejach i naszej przyszłości. Za przykład posłużą dwie produkcje w trakcje realizacji: interaktywny film AIDA oraz “This is the Zodiac Speaking” oparta na historii legendarnego, seryjnego mordercy Zodiaka, której współscenarzystą jest Łukasz Orbitowski.
Janusz Połom (ur. w 1950 r.) – w czasach studenckich należał do słynnego Warsztatu Formy Filmowej, zaś w latach 1981-84 był dziekanem wydziału operatorskiego łódzkiej szkoły filmowej. W latach 1986-1989, przebywając na emigracji, wykładał w Meksyku i Kanadzie. Obecnie jest profesorem Uniwersyteckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W galerii Off Piotrkowska znalazły się trzy tablice z oryginalnymi artefaktami, z lat 1972-73, nadesłanymi przez autora specjalnie na Cyfrotekę. Można je oglądać jeszcze do finisażu Cyfroteki, czyli do 20 lutego.
Krzysztof Grudziński (ur. w 1982 r.) – dawniej basista grupy Moskwa, założyciel i lider grupy Power Of Trinity, obecnie reżyser i twórca gier komputerowych. Studiował reżyserię i produkcję gier wideo w Warszawskiej Szkole Filmowej. Obecnie wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie wykłada interactive storytelling i visual novels.
Jest zdobywcą szeregu nominacji i nagród min. na festiwalach KTR, YACH, ARS INDEPENDENT, Cinemaforum, AMAZE, Papaya Young Directors, Pixel Heaven, Digital Dragons. Reżyserował teledyski dla Natalii Nykiel, Mariki Agim, reklamy i kampanie społeczne min. dla Wiosek Dziecięcych, Centrum Praw Kobiet, Desperados, Garnier, Mastercard. Laureat programu Kreatywna Europa 2018 w kategorii gry za scenariusz narracyjnej gry AIDA, łączącej w sobie elementy filmu i gry. Reżyser gry "Apocalipsis Harry at The End of The World" uznanej przez Guardian za jedną z 10 najlepszych nadchodzących gier indie roku 2018.
Spotkanie organizowane w ramach współpracy z festiwalem Cyfroteka.
Bilety: 1 zł