PÓŁ KWADRATA MAŁOLATA. Warsztaty dla dzieci od lat 7

Warsztaty dla dzieci od lat 7, którym nie straszna jest ani sztuka współczesna, ani półtorej godziny bez mamy czy taty. Bo na te spotkania dorosłym „wstęp wzbroniony” – w końcu najmłodsi też muszą odpocząć od ciągłej opieki… Zawsze zaproponowane jest zwiedzanie fragmentu aktualnej wystawy (jednego lub kilku dzieł) oraz adekwatne dla wieku uczestników działanie twórcze. 

Warsztaty odbywają się w każdą sobotę o godzinie 11:11. 

Zasady uczestnictwa:

wybierz zajęcia z naszej oferty i zarezerwuj uczestnictwo telefonicznie, pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny w godz. 8:00-16:00 (pn-pt) 
przyjdź w dniu zajęć do muzeum
kup bilet  (sprawdź w cenniku)

 

NAJBLIŻSZE TERMINY WARSZTATÓW:

 

5.10.19, sobota, g. 11:11

ms1, Więckowskiego 36, sala warsztatowa

BALANS RYSOWANY CIAŁEM

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Balansowanie i cyrkowe sztuczki wprowadzą nas do zagadnień związanych z równowagą. Co to znaczy trzymać pion? Czy łatwo go utrzymać z zamkniętymi oczami? Czy lewa ręka narysuje to samo co prawa? A odwrotnie? A może można rysować innymi częściami ciała?

Na te i inne pytania odpowiemy za pomocą wielkoformatowych rysunków.

Warsztat towarzyszy wystawie Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa

 

12.10.19, sobota, g. 11:11

 

ms2 , Ogrodowa 19, sala warsztatowa

GR(ART)WITACJA

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Każda nasza wywrotka na hulajnodze, rolkach czy rowerze to dowód na istnienie grawitacji. To zjawisko naturalne polegające na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie, wzajemnie się przyciągając. W sztuce najczęściej przekonują się o tej zasadzie rzeźbiarki i rzeźbiarze – muszą pamiętać o ciężarze marmuru, lipowego pnia, bryły gipsu czy metalowych płaszczyzn. Rzeźba to komponowanie przestrzeni, ale poddane prawom ziemskiego przyciągania. Zobaczymy to na własne oczy zwiedzając wystawę Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy.

Przed salą warsztatową w ms 2 czeka na Was eksperymentalna ściana z zadaniami. To nie my będziemy się po niej wspinać, ale nasze rzeźby - przy pomocy różnych materiałów rzeźbiarskich będziemy zmagać się z grawitacją. Prawo powszechnego ciążenia ciąży wszak nam wszystkim!

 

19.10.19, sobota, g. 11:11

ms1, Więckowskiego 36,  sala warsztatowa

MAM DWIE RĘCE I NIMI KRĘCĘ

Prowadzi: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Po dłoniach można poznać bliską osobę. A czy po samych dłoniach potrafimy rozpoznać wiek, płeć lub zawód, jaki dana osoba wykonuje? W gestach ukryte są informacje. Czasem są oczywiste dla wszystkich, jak kciuk w górę lub kciuk w dół. Innym razem są to szyfry dostępne tylko dla wąskiej grupy wtajemniczonych. Niektórzy ludzie komunikują się głównie za pomocą rąk – nauczymy się kilku znaków PJM, żebyśmy umieli się przywitać. Po krótkiej rozgrzewce zagonimy nasze ręce do działania. Urobimy się po łokcie, więc obowiązuje swobodny strój.

 

26.10.19, sobota, g. 11:11

 

ms2 , Ogrodowa 19,  sala warsztatowa

KSZTAŁCIENIE

Prowadzi: Maria Wasińska-Stelmaszczyk

Sztuka współczesna przybiera rozmaite kształty. Niektóre dzieła są długie i cienkie jak nitka, inne są duże i grube jak słoń. Są nawet takie, które wydają się płatać nam figla i zachęcają do zabawy puszczając świetlne zajączki. Podczas warsztatu w muzealnej galerii poznamy różne kształty, śledząc fascynujące cienie, jakie rzucają ekspozycyjne obiekty. Uzbrojeni w latarki, lusterka i rzutnik poznamy formy, jakie przybierają dzieła sztuki, a także zmierzymy się z zadaniem oswojenia własnego cienia. Ciekawe, co uda nam się odkryć w muzeum podążając po "ciemnej stronie mocy". Bardzo kształcące!

 

9.11.19, sobota, g. 11:11

ms2 , Ogrodowa 19, sala warsztatowa

GR(ART)WITACJA cz. 2

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Druga wizyta na wystawie Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy.

Przed salą warsztatową w ms 2 czeka na Was eksperymentalna ściana z zadaniami. To nie my będziemy się po niej wspinać, ale nasze rzeźby - przy pomocy różnych tworzyw rzeźbiarskich będziemy zmagać się z grawitacją. Prawo powszechnego ciążenia ciąży wszak nam wszystkim! Na drugim spotkaniu zajmiemy się ruchem w powietrzu. Czy obiekty posiadające masę mogą się swobodnie unosić? Czy siła grawitacji jest w jakiejś relacji do ich ciężarów? Czy mogą wzajemnie na siebie oddziaływać? I czy widzowie mogą jakoś na nie wpływać?

 

16.11.19, sobota, g. 11:11

REBUSY REBEKI

ms1, Więckowskiego 36, sala warsztatowa

Prowadzi: Maria Wasińska-Stelmaszczyk

Codzienie oczy łapią krocie obrazów. Zapisujemy wizualne wspomnienia pod powiekami lub okiem fotograficznego aparatu. Możemy przywołać widok naszych rodzinnych spacerów, wakacyjnych eskapad, dmuchania na świeczki na torcie, wyjścia na lody, czy wizyty w muzeum. Jak nie pogubić się w obrazowym zawrocie głowy? Weźmiemy przykład z Pani Rebeki, której obrazy są jak kartka z pamiętnika – opowiadają historie codzienne i historie niezwykłe.

Na warsztatach skomponujemy własną historię za pomocą obrazu. Dowiemy się ile potrzeba złota, by stworzyć złoty podział, a wizualne doświadczenia zamkniemy w kolażowy rebus.

 

23.11.19, sobota, g. 11:11

MULTIKOLOR

ms2 , Ogrodowa 19,  sala warsztatowa

Prowadzi: Maja Pawlikowska

W soku multiwitamina wypijamy mnogość witamin, które wywierają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Multiplikowany kolor także wspaniale wpływa na nastrój i emocje człowieka. Kolory możemy różnorodnie mieszać i otrzymywać najciekawsze efekty. Inaczej jednak mieszać się będzie farba, a inne efekty osiągniemy za pomocą barwnych folii. Kombinacji jest mnóstwo, podczas warsztatów nie wykorzystamy ich wszystkich, ale zasiejemy choć ziarenko uwagi dla zagadnień kolorów. Uczciwiej jednak chyba będzie nazwać to zalewaniem strugami kolorów. Warsztat bardzo brudny i bardzo malarski!

 

30.11.19, sobota, g. 11:11

ms1, Więckowskiego 36,  sala warsztatowa

DETEKTYWI MUZEALNI NA TROPIE

Prowadzi: Luiza Łuszcz-Kujawiak

Czy w Twoim domu stoi stół? Pewnie tak! Możesz przy nim się spotkać, zjeść posiłek, odrobić lekcje, postawić na nim wazon z kwiatami czy nakryć go obrusem. W muzeum też mamy niejeden stół. Zajrzymy do muzealnego magazynu i sprawdzimy, co artyści na nich zostawili – bałagan czy porządek? Jak detektywi spróbujemy odkryć, kto przy tych stołach siedział i co robił. Może nawet uda nam się zgadnąć, dlaczego filiżanki fruwają, a szklanki są potłuczone. Sami też nakryjemy do artystycznego stołu.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.