FAMILIA DO KWADRATU. Warsztaty familijne dla dzieci od lat 4

Warsztaty dla dzieci od lat 4 wraz z opiekunami. Forma spotkania pozwala nie tylko budować kontakt ze sztuką współczesną ale również budować relacje pomiędzy małymi i dużymi uczestnikami. Zawsze zaproponowane jest zwiedzanie fragmentu aktualnej wystawy (jednego lub kilku dzieł) oraz adekwatne dla wieku uczestników działanie twórcze.

Warsztaty odbywają się w każdą sobotę o godzinie 13:13. 

Zasady uczestnictwa:

wybierz zajęcia z naszej oferty i zarezerwuj uczestnictwo telefonicznie, pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny w godz. 8:00-16:00 (pn-pt) 
przyjdź w dniu zajęć do muzeum
kup bilety  (sprawdź w cenniku)

 

NAJBLIŻSZE TERMINY WARSZTATÓW:

 

7.09.19, sobota, g. 13:13

ms2 , Ogrodowa 19, sala warsztatowa

WARSZTAT NA ROZKRĘTKĘ

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Po wakacyjnej przewie  będziemy powoli rozkręcać się do całorocznej muzealnej, warsztatowej aktywności. Pokręcimy się po ekspozycji Atlasu Nowoczesności i sprawdzimy  co kręci nas w sztuce nowoczesnej. Czy dzieła mogą się kręcić, czy może ktoś nimi kręci? Na koniec wykonamy zakręcone prace. Dacie się wkręcić?

 

14.09.19, sobota, g. 13:13

ms2 , Ogrodowa 19, sala warsztatowa

WARSZTAT MALARZA

Prowadzi: Marta Wlazeł

Tym razem młodzi goście zostaną zaproszeni do artystycznej kuchni. Metaforycznie i dosłownie. Metaforycznie, bo zobaczą czym różni się rysunek ołówkiem od rysunku węglem, czym różnią się pastele suche od pasteli tłustych, czym różni się akwarela od tempery, czym różni się malarstwo olejne od enkaustyki… A dosłownie, ponieważ dzieci ubrudzą się przy tym świeżymi jajkami, pysznym miodem i arcyzdrowym olejem lnianym. Sięgną także po nieco bardziej obrzydliwe robaki i głowonogi. Zdradzimy tajemnice warsztatu malarza. Warsztat brudzący.

 

21.09.19, sobota, g. 13:13

ms2 , Ogrodowa 19,  sala warsztatowa

RUCH W STRONĘ SZTUKI

Prowadzi: Agnieszka Wojciechowska-Sej

Żeby stworzyć dzieło sztuki, musisz najpierw ruszyć głową. Potem trzeba ruszyć się po narzędzia – pędzle, szpachle i ołówki, po farby, glinę, gips, bibułę, po kartony, brystole czy blejtramy… W zmaganiu się z materią dzieła też jest dużo ruchu – dłoń dzierży pędzel lub dłuto, ramię pozwala zakreślić duży łuk, głowa kręci się na wszystkie strony obserwując postępy w pracy. Kiedy arcydzieło jest gotowe, wędrujesz, by je oglądać. Jeśli efektem jest rzeźba lub instalacja – okrążasz ją, jeśli stworzyłaś czy stworzyłeś environment – wchodzisz w jego przestrzeń, obraz oglądasz raz z bliska, raz z oddalenia. Warsztat „Ruch w stronę sztuki” pozwoli być uważnym na wszelakie działania przemieszczające uwagę, wzrok, rękę, człowieka czy grupę osób. 

 

28.09.19, sobota, g. 13:13

ms2 , Ogrodowa 19,  sala warsztatowa

SIEDMIU NIEDOSKONAŁYCH

Prowadzi: Luiza Łuszcz-Kujawiak

Czy dzieło sztuki musi być zawsze idealnie piękne? Czy pusty obraz może być interesujący? Czy szczeliny i pęknięcia mogą kryć jakieś niespodzianki? Podczas warsztatu wyruszymy tropem „felerów” dzieł sztuki i sami wykonamy kilka "felernych" dzieł. Poznamy Pana Doskonałego i Bandę 7 Niedoskonałych, którzy zamieszkali na Atlasie Nowoczesności w Muzeum Sztuki. Ciekawe, czy żyli długo i szczęśliwie...

 

5.10.19, sobota, g. 13:13

ms1, Więckowskiego 36, sala warsztatowa

BALANS RYSOWANY CIAŁEM

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Balansowanie i cyrkowe sztuczki wprowadzą nas do zagadnień związanych z równowagą. Co to znaczy trzymać pion? Czy łatwo go utrzymać z zamkniętymi oczami? Czy lewa ręka narysuje to samo co prawa? A odwrotnie? A może można rysować innymi częściami ciała?

Na te i inne pytania odpowiemy za pomocą wielkoformatowych rysunków.

Warsztat towarzyszy wystawie Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa

 

12.10.19, sobota, g. 13:13

ms2 , Ogrodowa 19, sala warsztatowa

GR(ART)WITACJA

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

Każda nasza wywrotka na hulajnodze, rolkach czy rowerze to dowód na istnienie grawitacji. To zjawisko naturalne polegające na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie, wzajemnie się przyciągając. W sztuce najczęściej przekonują się o tej zasadzie rzeźbiarki i rzeźbiarze – muszą pamiętać o ciężarze marmuru, lipowego pnia, bryły gipsu czy metalowych płaszczyzn. Rzeźba to komponowanie przestrzeni, ale poddane prawom ziemskiego przyciągania. Zobaczymy to na własne oczy zwiedzając wystawę Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy.

Przed salą warsztatową w ms 2 czeka na Was eksperymentalna ściana z zadaniami. To nie my będziemy się po niej wspinać, ale nasze rzeźby - przy pomocy różnych materiałów rzeźbiarskich będziemy zmagać się z grawitacją. Prawo powszechnego ciążenia ciąży wszak nam wszystkim!

 

19.10.19, sobota, g. 13:13

ms1, Więckowskiego 36,  sala warsztatowa

MAM DWIE RĘCE I NIMI KRĘCĘ

Prowadzi: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Po dłoniach można poznać bliską osobę. A czy po samych dłoniach potrafimy rozpoznać wiek, płeć lub zawód, jaki dana osoba wykonuje? W gestach ukryte są informacje. Czasem są oczywiste dla wszystkich, jak kciuk w górę lub kciuk w dół. Innym razem są to szyfry dostępne tylko dla wąskiej grupy wtajemniczonych. Niektórzy ludzie komunikują się głównie za pomocą rąk – nauczymy się kilku znaków PJM, żebyśmy umieli się przywitać. Po krótkiej rozgrzewce zagonimy nasze ręce do działania. Urobimy się po łokcie, więc obowiązuje swobodny strój.

 

26.10.19, sobota, g. 13:13

ms2 , Ogrodowa 19,  sala warsztatowa

KSZTAŁCIENIE

Prowadzi: Maria Wasińska-Stelmaszczyk

Sztuka współczesna przybiera rozmaite kształty. Niektóre dzieła są długie i cienkie jak nitka, inne są duże i grube jak słoń. Są nawet takie, które wydają się płatać nam figla i zachęcają do zabawy puszczając świetlne zajączki. Podczas warsztatu w muzealnej galerii poznamy różne kształty, śledząc fascynujące cienie, jakie rzucają ekspozycyjne obiekty. Uzbrojeni w latarki, lusterka i rzutnik poznamy formy, jakie przybierają dzieła sztuki, a także zmierzymy się z zadaniem oswojenia własnego cienia. Ciekawe, co uda nam się odkryć w muzeum podążając po "ciemnej stronie mocy". Bardzo kształcące!

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.