Przejdź do sekcji:

Dyskusja online: Muzeum - instytucja, w której są ludzie

Spotkanie towarzyszące najnowszej wystawie z cyklu "Prototypy" będzie poświęcone sposobom, w jaki instytucje kultury przyglądają się swojej kondycji. Wypracowana przez nie refleksja odbija się w programach, debatach oraz we wdrażanych procedurach. W dyskusji wezmą udział: Agata Adamiecka- Sitek, Anna Mituś, Marcin Polak, Jarosław Suchan. Rozmowę poprowadzi Hanna Wróblewska.

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

22.03.2022, wtorek, godz. 18.30

„Jeden kurator, jeden dyrektor i wicedyrektor, jeden pracownik techniczny – to ta sama osoba” – pisał w 2012 roku Marek Sobczyk o swoim projekcie „muzeum w cudzysłowie”. Artysta przygotowując wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi musiał wziąć jednak pod uwagę więcej perspektyw i kompetencji.

Jak się czują ludzie tworzący instytucje? Kto proponuje i wprowadza zmiany w galeriach, muzeach i na uczelniach artystycznych? Z jakimi wyzwaniami mierzą się dzisiejsze placówki kultury?

Zaproszone do rozmowy osoby od lat działają w instytucjach i stale z nimi współpracują. Obserwują kolejne etapy pozyskiwania wiedzy o samych sobie w dialogu z zespołem i publicznością podejmowane przez placówki kulturalne. Uczestniczki i uczestnicy spróbują podczas dyskusji przyjrzeć się wieloletniej debacie o tożsamości muzeów i galerii oraz jej aktualnej dynamice. Które pomysły się sprawdziły, które wymagają reorientacji, co nas zaskakuje. 

 _______________________________________

Uczestniczki i uczestnicy dyskusji:

Agata Adamiecka-Sitek – wykładowczyni i Rzeczniczka Praw Studenckich na Akademii Teatralnej w Warszawie, dramaturżka. Zajmuje się problematyką gender, cielesności, polityczności sztuki i krytyką instytucjonalną. Przez wiele lat kierowała Działem Naukowo-Wydawniczym w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Anna Mituś – autorka tekstów, kuratorka, w latach 2003-2021 pracowała w BWA Wrocław, gdzie od 2008 roku jest redaktorka naczelną magazynu „Biuro”. W latach 2010-2014 była członkinią Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Marcin Polak – artysta i kurator. Inicjator działań z cyklu „Zawód Artysty”, mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu „Miej Miejsce“ o tematyce społeczno-kulturalnej. Współprowadzi latającą „Galerię Czynną“.

Jarosław Suchan - – historyk sztuki, krytyk i kurator. W latach 1999–2002 kierował Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. W latach 2002–2006 wicedyrektor i główny kurator CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 2006 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Hanna Wróblewska – historyczka sztuki i kuratorka. W latach 2010–2021 dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Kuratorka trwającej wystawy Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport] w Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Bilety na wydarzenie dzięki uprzejmości AW Marketing.

WIĘCEJ INFO

uczestniczki i uczestnicy

Agata Adamiecka- Sitek, Anna Mituś, Marcin Polak, Jarosław Suchan

moderatorka

Hanna Wróblewska

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

22.03.2022, wtorek, godz. 18.30

uczestniczki i uczestnicy

Agata Adamiecka- Sitek, Anna Mituś, Marcin Polak, Jarosław Suchan

moderatorka

Hanna Wróblewska

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE