Przejdź do sekcji:

Dyskusja online: Kto nas przekonuje, że Ziemia jest płaska?

Zapraszamy na dyskusję z udziałem Karolina Iwańska (Fundacja Panoptykon) oraz Jana J. Zygmuntowskiego (Instytut Spraw Obywatelskich), którą poprowadzi Sylwia Czubkowska (Spider’sWeb+). Dyskusja towarzyszy wystawie „Ziemia znów jest płaska”, którą do 27 lutego można oglądać w ms1.

INFO

Miejsce

kanały online: Facebook, YouTube

Czas

21.02.2022, poniedziałek, godz. 18.00

Rozwój Internetu niósł obietnicę powszechnego dostępu do wiedzy i sprawił, że dowolną informację można przekazać niemal całemu światu z niespotykaną wcześniej łatwością. W tych warunkach szerzy się dezinformacja, która nie jest już wynikiem błędu lub nieporozumienia, ale narzędziem manipulowania opinią publiczną, wykorzystywanym przez polityków czy korporacje. Natłok otaczających nas komunikatów, danych i sygnałów sprawia, że coraz trudniej odróżnić prawdę od fikcji. Pandemia i sytuacja niepewności spowodowana nawarstwiającymi się kryzysami sprzyja rozkwitowi myślenia spiskowego i podważaniu autorytetu naukowczyń i naukowców. Dezinformacja stała się realnym zagrożeniem dla demokracji, zdrowia i nauki, a technologia – narzędziem jej dystrybucji.

Co zrobić, gdy dezinformacja jest promowana przez algorytmy internetowych platform i serwisów społecznościowych? Jak skutecznie budować wspólną cyfrową przyszłość opartą na wiedzy i naukowej ekspertyzie? Czy Internet w swojej obecnej formie nadal może być narzędziem pozytywnej zmiany? Jak wykorzystywać Internet i nowe technologie, by zamiast prywatnego zysku mogły przynieść społeczną korzyść?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć także w kontekście wątków poruszanych ma wystawie „Ziemia znów jest płaska”, której kuratorem jest Jakub Gawkowski.

Tytułowa płaska ziemia – traktowana jako metafora, eksperyment myślowy i historyczny mit – staje się punktem wyjścia do refleksji na temat zmieniającej się roli nauki i komunikacji we współczesnym świecie. Wystawa oddaje głos artystkom i artystom, którzy w swojej praktyce analizują pozornie wykluczające się światopoglądy oraz ujawniają infrastruktury technologiczne, systemy polityczne i relacje społeczne wpływające na naszą wiedzę i interpretację rzeczywistości.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.

Więcej informacji o wystawie: https://msl.org.pl/ziemia-znow-jest-plaska/

Bilety na wydarzenie dzięki uprzejmości AW Marketing.

 __________________________________________________

Sylwia Czubkowska – redaktorka prowadząca Magazyn Spider’s Web+. Współprowadząca podcast Techstorie w radiu TokFM. Szefowa rady nadzorczej dziennikarskiego think thanku Instytut Zamenhofa. Wieloletnia dziennikarka ekonomiczna i technologiczna takich tytułów jak Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna i tygodnik Przekrój. Laureatka nagrody edukacyjnej im. prof. Romana Czerneckiego Czterokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Czterokrotna laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat innowacji i wynalazków.

Karolina Iwańska - prawniczka, specjalistka ds. polityk publicznych Unii Europejskiej w obszarze praw człowieka i nowych technologii w Fundacji Panoptykon, założonej w 2009 r. organizacji broniącej praw człowieka w cyfrowym świecie. Koordynatorka działań rzeczniczych Panoptykonu w temacie sztucznej inteligencji oraz śledzenia i profilowania w sieci. W 2019/20 r. stypendystka Fundacji Mozilli w programie EU Tech Policy. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jan J. Zygmuntowski – ekonomista związany z obszarami innowacji, cyfrowej gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Współprzewodniczący zrzeszenia ekonomistów Polska Sieć Ekonomii. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Doradza i wspiera w rozwoju projekty technologiczne z pozytywnym wpływem społecznym. Pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

WIĘCEJ INFO

uczestniczki i uczestnicy dyskusji

Sylwia Czubkowska, Karolina Iwańska, Jan J. Zygmuntowski

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

kanały online: Facebook, YouTube

Czas

21.02.2022, poniedziałek, godz. 18.00

uczestniczki i uczestnicy dyskusji

Sylwia Czubkowska, Karolina Iwańska, Jan J. Zygmuntowski

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE