Przejdź do sekcji:

Domy historyczne: Pałac Herbsta – Das Rote Haus. Wspólne dziedzictwo

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi i Museum Rote Haus w Monschau to muzea wnętrz – domy historyczne. Obie instytucje łączą dzieje rodziny Scheiblerów-Herbstów, a także wspólna misja i dążenia do zachowania dziedzictwa kulturalnego.

Obie instytucje, polska i niemiecka, zajmują się badaniami dotyczącymi dziejów rodziny fabrykantów z przełomu XIX i XX wieku oraz 1.poł. XX wieku, w kontekście wydarzeń historycznych. Wynikiem wieloletnich badań archiwalnych prowadzonych przez pracowników Muzeum Pałac Herbsta jest publikacja Herbstowie. Historia fabrykantów (wydana w grudniu 2019 roku przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu), będąca pierwszą biografią rodziny, która umożliwia wypełnienie luki w dotychczasowym stanie wiedzy. Ponadto rezultaty badań nad genealogią Herbstów posłużyły między innymi do przygotowania wystaw w Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi: Herbstowie. Historie niedokończone oraz Dom ze snów. Wystawa Dom ze snów była swego rodzaju eksperymentem wystawienniczym, próbą nowatorskiego opowiadania historii, testowaniem nowych metod dotarcia do współczesnego odbiorcy. Wystawa została wpisana w stałą ekspozycje w pałacowych wnętrzach, towarzyszył jej komentarz w postaci słuchowiska nagranego w Teatrze Polskiego Radia, z udziałem znanych polskich aktorów.

Wizyta studyjna trojga pracowników merytorycznych Muzeum Pałac Herbsta (oddział Muzeum Sztuki w Łodzi) w Fundacji Scheiblerów Museum Rote Haus w Monschau ma na celu prowadzenie dyskursu w obszarze dziedzictwa kulturalnego i historycznego, a także wymianę doświadczeń w przedstawianiu historii społecznej i prowadzeniu badań nad dziejami kultury życia codziennego klasy średniej i wyższej. Wsparciem tego dialogu będzie film promujący dom historyczny - Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi - zachęcający publiczność, w tym osoby z dysfunkcjami wzroku, do poznawania dziejów wielokulturowej społeczności Łodzi postrzeganej przez pryzmat losów jednej z rodzin fabrykanckich. Film powstanie w trzech wersjach: w języku polskim/niemieckim i polskim/angielskim oraz w wersji z audiodeskrypcją.

Dofinansowanie w ramach programu: 33 600,00

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE