Przejdź do sekcji:

Dokument o Muzeum Sztuki w Łodzi w międzynarodowej telewizji ARTE

Prezentujemy film dokumentalny w całości poświęcony Muzeum Sztuki w Łodzi, wyprodukowany przez międzynarodową telewizję ARTE. Film z serii „Fabryka Sztuki” jest dostępny na kanale kulturalnym ARTE oraz na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi w sześciu językach: polskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim i włoskim.


 

Dawne budynki fabryczne stają się ośrodkami wielkiej sztuki współczesnej i nowoczesnej, umożliwiając tym samym szczególne spojrzenie na przedstawiane dzieła. Seria ARTE.tv  „Fabryka sztuki” pokazuje muzea w Niemczech, Francji i Polsce, które ilustrują ekscytujący związek między sztuką, tradycją i nowoczesnością oraz transformacją i historią poprzez architekturę przemysłową.

 

Opis odcinka:

W centrum Polski, w centrum dawnej metropolii włókienniczej, Łodzi, mieści się prawdziwy skarb: Muzeum Sztuki, w skrócie ms, położone w dwóch miejscach w tym mieście. To jedno z najstarszych muzeów sztuki współczesnej na świecie i główny europejski ośrodek radykalnej awangardy.

To dla nas bardzo ważne, że nasze muzeum to część niegdyś wielkiego kompleksu przemysłowego: fabryk włókienniczych z XIX wieku. Ms2 mieści się na obrzeżach jednego z największych okręgów przemysłowych w mieście. To niezmiernie ważne, bo ta sytuacja umożliwia nam bardzo efektowne i owocne zestawianie ze sobą dwóch aspektów współczesności - mówi Jarosław Suchan, dyrektor muzeum od 15 lat.

Wystawa stała to artystyczny komentarz do tego, co działo się w takich miastach od czasów rewolucji przemysłowej. Od A jak autonomia, poprzez K jak kapitał, po R jak rewolucja. Tu idee postępu są pielęgnowane i prezentowane za pomocą wszelkich środków używanych w sztuce od 1900 roku, które jednocześnie wymagają też szczególnie krytycznego i radykalnego nastawienia. Tak bliska relacja przestrzenna między awangardą a terenem postindustrialnym Manufaktury pomaga nam przedstawić znaczenie awangardy: nie tylko jako ruchu, który chciał zmienić formalny język sztuki, ale też ruchu, który chciał zmienić rzeczywistość kształtowaną przez kapitalizm i być swego rodzaju pęknięciem w monolicie tej rzeczywistości. Ten "nowoczesny świat" istnieje w Łodzi od prawie 200 lat.

Dawne budynki fabryczne stają się ośrodkami wielkiej sztuki współczesnej i nowoczesnej, umożliwiając tym samym szczególne spojrzenie na przedstawiane dzieła. Nasza seria „Fabryka sztuki” pokazuje muzea w Niemczech, Francji i Polsce, które ilustrują ekscytujący związek między sztuką, tradycją i nowoczesnością oraz transformacją i historią poprzez architekturę przemysłową.


Film jest dostępny w następujących językach: polski, angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski. 

WIĘCEJ INFO

Produkcja:

ARTE.tv

Podziel się informacją

INFO

Produkcja:

ARTE.tv

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE