Dokument o Muzeum Sztuki w Łodzi w międzynarodowej telewizji ARTE
Prezentujemy film dokumentalny w całości poświęcony Muzeum Sztuki w Łodzi, wyprodukowany przez międzynarodową telewizję ARTE. Film z serii „Fabryka Sztuki” jest dostępny na kanale kulturalnym ARTE oraz na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi w sześciu językach: polskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Dawne budynki fabryczne stają się ośrodkami wielkiej sztuki współczesnej i nowoczesnej, umożliwiając tym samym szczególne spojrzenie na przedstawiane dzieła. Seria ARTE.tv „Fabryka sztuki” pokazuje muzea w Niemczech, Francji i Polsce, które ilustrują ekscytujący związek między sztuką, tradycją i nowoczesnością oraz transformacją i historią poprzez architekturę przemysłową.
Opis odcinka:
W centrum Polski, w centrum dawnej metropolii włókienniczej, Łodzi, mieści się prawdziwy skarb: Muzeum Sztuki, w skrócie ms, położone w dwóch miejscach w tym mieście. To jedno z najstarszych muzeów sztuki współczesnej na świecie i główny europejski ośrodek radykalnej awangardy.
To dla nas bardzo ważne, że nasze muzeum to część niegdyś wielkiego kompleksu przemysłowego: fabryk włókienniczych z XIX wieku. Ms2 mieści się na obrzeżach jednego z największych okręgów przemysłowych w mieście. To niezmiernie ważne, bo ta sytuacja umożliwia nam bardzo efektowne i owocne zestawianie ze sobą dwóch aspektów współczesności - mówi Jarosław Suchan, dyrektor muzeum od 15 lat.
Wystawa stała to artystyczny komentarz do tego, co działo się w takich miastach od czasów rewolucji przemysłowej. Od A jak autonomia, poprzez K jak kapitał, po R jak rewolucja. Tu idee postępu są pielęgnowane i prezentowane za pomocą wszelkich środków używanych w sztuce od 1900 roku, które jednocześnie wymagają też szczególnie krytycznego i radykalnego nastawienia. Tak bliska relacja przestrzenna między awangardą a terenem postindustrialnym Manufaktury pomaga nam przedstawić znaczenie awangardy: nie tylko jako ruchu, który chciał zmienić formalny język sztuki, ale też ruchu, który chciał zmienić rzeczywistość kształtowaną przez kapitalizm i być swego rodzaju pęknięciem w monolicie tej rzeczywistości. Ten "nowoczesny świat" istnieje w Łodzi od prawie 200 lat.
Dawne budynki fabryczne stają się ośrodkami wielkiej sztuki współczesnej i nowoczesnej, umożliwiając tym samym szczególne spojrzenie na przedstawiane dzieła. Nasza seria „Fabryka sztuki” pokazuje muzea w Niemczech, Francji i Polsce, które ilustrują ekscytujący związek między sztuką, tradycją i nowoczesnością oraz transformacją i historią poprzez architekturę przemysłową.
Film jest dostępny w następujących językach: polski, angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski.