Przejdź do sekcji:

Czytanki 01: Michał Libera czyta "Ambasadora muzyki z Marsa"

W ramach pierwszej odsłony “Czytanek” - facebookowej audycji Muzeum Sztuki w Łodzi - Michał Libera, kurator i badacz szeroko rozumianej sztuki dźwięku, przeczyta fragmenty książki „Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa” opowiadającej historię tej niezwykłej postaci.

 


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

8 kwietnia, g. 19:00

“Bolączki programu są prozaiczne. Zasadniczym naszym problemem jest np. zagadnienie, gdzie składać taśmy, a pan mnie pyta o muzykę elektronową i konkretną. To jest, jakby spytać bosego, czy chce sobie kupić cylinder…” - tłumaczył dyrektor muzyczny ogólnopolskiej rozgłośni w 1957 r. w rozmowie z Józefem Patkowskim, muzykologiem piszącym wówczas do “Ruchu Muzycznego” i “Anteny”, wkrótce szefem powstałego jeszcze w tym samym roku Studia Eksperymentalnego.

Z książki Agnieszki Pindery wybraliśmy fragmenty poprzedzające dokonania Józefa Patkowskiego, z którymi jest najbardziej kojarzony tj. jego zaangażowanie na rzecz rozwoju i promocji sztuki oraz muzyki współczesnej przejawiające się w jego pracy dydaktycznej, twórczej i kuratorskiej. W “Czytankach” usłyszymy za to o jego pierwszych próbach realizacji słuchowisk jeszcze podczas nauki w liceum, oraz początkach pracy w Teatrze Polskiego Radia. Inspiracją do opracowania fragmentów książki są słowa Józefa Patkowskiego, wypowiedziane w chwili narodzin Studia Eksperymentalnego: „nie powinniśmy rezygnować z ilustrowania słuchowiska o Marsjanach specjalnie skomponowaną muzyką elektronową, miast puszczać biednego Beethovena w odwrotną stronę (co robimy dzisiaj)”.

Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa” to druga książka wydana wspólnie przez łódzkie Muzeum Sztuki i Fundację Automatophone w serii “Biblioteka SEPR”. Wcześniej w jej ramach ukazał się “Czarny pokój i inne pokoje. Zbiór tekstów o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia” pod red. Michała Libery i Michała Mendyka.

Michał Libera jest socjologiem zajmującym się muzyką od 2003 roku, ostatnio głównie jako dramaturg muzyczny, autor esejów dźwiękowych, oper i eksperymentalnych form radiowych. Prowadzi konceptualno-popowe wydawnictwo płytowe Populista oraz produkuje serie reinterpretacji muzyki z archiwów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Kurator koncertów, festiwali i programów muzycznych do wystaw, w tym m.in. kurator Pawilonu Polskiego wyróżnionego na 13. Biennale Architektury w Wenecji. Jest autorem zbioru esejów na temat muzyki i słuchania ''Doskonale zwyczajna rzeczywistość''. Wspólnie z Michałem Mendykiem napisali książkę ''M.U.Z.Y.K.A.'', przewodnik po słuchaniu muzyki współczesnej przeznaczony dla dzieci. Był kuratorem i współtwórcą wystawy Prototypy 02: Codex Subpartum.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

8 kwietnia, g. 19:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE