Czytanki 07: Szostak czyta „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”
W ramach przedostatniej odsłony „Czytanek” - Facebookowej audycji Muzeum Sztuki - Iza Szostak we współpracy z Dream Adoption Society czyta fragmenty tekstu Simone Forti „Ożywione tańczenie. Praktyka improwizacji tańca” opublikowanego w książce „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” pod redakcją Sonii Nieśpiałowskiej-Owczarek i Katarzyny Słobody.
INFO
Miejsce
profil Muzeum Sztuki na Facebooku
Czas
„Tańczenie jest dla mnie prawie zawsze sposobem badania natury. Przybieram materiał z jej form. Co więcej, identyfikuję się z tym, co widzę, przybieram jego właściwości, naturę lub ‘ducha’. To proces animistyczny” - deklaruje Simone Forti, artystka, której prace dołączyły w tym roku do kolekcji ms. Tancerka, choreografka, performerka, artystka wizualna, autorka tekstów i książek była również jedną z bohaterek naszej performatywnej wystawy „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca" z 2013 roku, kuratorowanej przez Sonię Nieśpiałowską-Owczarek i Katarzynę Słobodę.
Iza Szostak, czytając o metodach i praktykach artystycznych Simone Forti, odbywa za pośrednictwem awatara podróż po VRChat.
Kontekst czytanych słów wybranych z fragmentów tekstu odzwierciedla doznania realnego świata. W przestrzeni wirtualnej różne pojęcia i praktyki Forti, takie jak badanie natury, ucieleśnianie wiadomości czy logomotion, zostają poddane próbie i zredefiniowane.
Przeszłość miesza się z przyszłością. Rozszczepiony czas pogłębia imersję, a fizyczna bliskość zastąpiona cyber ciałem prowadzi do zaskakujących eksploracji motorycznych.
Podziękowania dla Anastasii Vorobiovej za pomoc w realizacji.
Iza Szostak jest choreografką i tancerką. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje założenia nowego materializmu, co pozwala jej postrzegać materię jako siłę aktywną i sprawczą, a prace choreograficzne opierać na wykreowanym systemie komunikacji między ciałem i obiektem. Jako budulca używa przetworzonych obrazów z obszaru sztuk wizualnych i filmu, badań antropologicznych, prywatnego archiwum wideo i własnej biografii. W spektaklach eksploruje formy hybrydowe: ciało jawi się w nich jako kostium oraz medium - nośnik stanów emocjonalnych. Choreografia jest dla niej instrumentem do tworzenia nowego porządku. Autorka spektakli m.in. „Balet koparyczny”, „National Affairs”, „PRIV, le journal secret”, „Skaj Is the Limit”, „RE//MIX–Merce Cunningham”, „Ciało. Dziecko. Obiekt, Europa. Śledztwo”. Od wielu lat blisko współpracuje z artystą audiowizualnym Kubą Słomkowskim. Współtworzy warszawski kolektyw choreograficzny Centrum w Ruchu oraz współpracuje z Dream Adoption Society - laboratorium, które wykorzystuje w swojej pracy nowe technologie (VR, AR i AI).
„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” to pierwsza wydana w Polsce publikacja całkowicie poświęcona improwizacji i jedna z nielicznych koncentrujących się na zagadnieniach tańca współczesnego. Antologia dwudziestu pięciu tekstów (po raz pierwszy tłumaczonych na język polski lub opracowanych na potrzeby publikacji) jest próbą ukazania tematu w sposób wielowymiarowy, poprzez uwzględnienie kontekstu filozoficznego, kulturowego i społecznego.
Książkę w promocyjnej cenie możecie kupić w naszej księgarni TUTAJ