Przejdź do sekcji:

Czytanki 07: Szostak czyta „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”

W ramach przedostatniej odsłony „Czytanek” - Facebookowej audycji Muzeum Sztuki - Iza Szostak we współpracy z Dream Adoption Society czyta fragmenty tekstu Simone Forti „Ożywione tańczenie. Praktyka improwizacji tańca” opublikowanego w książce „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” pod redakcją Sonii Nieśpiałowskiej-Owczarek i Katarzyny Słobody. 


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku
 

Czas

20 maja 2020, g. 19:00

„Tańczenie jest dla mnie prawie zawsze sposobem badania natury. Przybieram materiał z jej form. Co więcej, identyfikuję się z tym, co widzę, przybieram jego właściwości, naturę lub ‘ducha’. To proces animistyczny” - deklaruje Simone Forti, artystka, której prace dołączyły w tym roku do kolekcji ms. Tancerka, choreografka, performerka, artystka wizualna, autorka tekstów i książek była również jedną z bohaterek naszej performatywnej wystawy „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca" z 2013 roku, kuratorowanej przez Sonię Nieśpiałowską-Owczarek i Katarzynę Słobodę.

Iza Szostak, czytając o metodach i praktykach artystycznych Simone Forti, odbywa za pośrednictwem awatara podróż po VRChat.

Kontekst czytanych słów wybranych z fragmentów tekstu odzwierciedla doznania realnego świata. W przestrzeni wirtualnej różne pojęcia i praktyki Forti, takie jak badanie natury, ucieleśnianie wiadomości czy logomotion, zostają poddane próbie i zredefiniowane.

Przeszłość miesza się z przyszłością. Rozszczepiony czas pogłębia imersję, a fizyczna bliskość zastąpiona cyber ciałem prowadzi do zaskakujących eksploracji motorycznych.

Podziękowania dla Anastasii Vorobiovej za pomoc w realizacji.


Iza Szostak jest choreografką i tancerką. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje założenia nowego materializmu, co pozwala jej postrzegać materię jako siłę aktywną i sprawczą, a prace choreograficzne opierać na wykreowanym systemie komunikacji między ciałem i obiektem. Jako budulca używa przetworzonych obrazów z obszaru sztuk wizualnych i filmu, badań antropologicznych, prywatnego archiwum wideo i własnej biografii. W spektaklach eksploruje formy hybrydowe: ciało jawi się w nich jako kostium oraz medium - nośnik stanów emocjonalnych. Choreografia jest dla niej instrumentem do tworzenia nowego porządku. Autorka spektakli m.in. „Balet koparyczny”, „National Affairs”, „PRIV, le journal secret”, „Skaj Is the Limit”, „RE//MIX–Merce Cunningham”, „Ciało. Dziecko. Obiekt, Europa. Śledztwo”. Od wielu lat blisko współpracuje z artystą audiowizualnym Kubą Słomkowskim. Współtworzy warszawski kolektyw choreograficzny Centrum w Ruchu oraz współpracuje z Dream Adoption Society - laboratorium, które wykorzystuje w swojej pracy nowe technologie (VR, AR i AI).

„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” to pierwsza wydana w Polsce publikacja całkowicie poświęcona improwizacji i jedna z nielicznych koncentrujących się na zagadnieniach tańca współczesnego. Antologia dwudziestu pięciu tekstów (po raz pierwszy tłumaczonych na język polski lub opracowanych na potrzeby publikacji) jest próbą ukazania tematu w sposób wielowymiarowy, poprzez uwzględnienie kontekstu filozoficznego, kulturowego i społecznego.

Książkę w promocyjnej cenie możecie kupić w naszej księgarni TUTAJ

WIĘCEJ INFO

kamera VR

Anastasia Vorobiova, Iza Szostak

architektura VR przestrzeni Aporia i DAS

Aleksandra Wasilkowska

muzyka

Kuba Słomkowski

montaż

Iza Szostak

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku
 

Czas

20 maja 2020, g. 19:00

kamera VR

Anastasia Vorobiova, Iza Szostak

architektura VR przestrzeni Aporia i DAS

Aleksandra Wasilkowska

muzyka

Kuba Słomkowski

montaż

Iza Szostak

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE