Przejdź do sekcji:

Czytanki 06: Kozioł i Lewy czytają „Feministyczny manifest”

Kiedy myśleliście, że to już koniec, my nadajemy dalej. Autorkami kolejnej, już szóstej, „Czytanki” – facebookowej audycji Muzeum Sztuki – są Ola Kozioł i Suavas Lewy (duet Przepraszam), które przygotowały interpretację tekstu Zofii Łapniewskiej „Troska, praca i roboty. Feministyczny manifest gospodarki przyszłości” z książki „Wszyscy ludzie będą siostrami”.


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

13 maja 2020, g. 19:00

„Do realizacji Manifestu konieczna jest edukacja wszystkich mieszkanek i mieszkańców w zakresie sprawowania opieki, wytworzenie u nich szczególnej wrażliwości i empatii na wczesnym etapie rozwoju (na przykład w przedszkolu), co może również skutkować obniżonym poziomem agresji w społeczeństwach w przyszłości. Niezbędne jest kształcenie odpowiednich postaw – odpowiedzialności i solidarności z innymi osobami, które mają mniejsze szanse na dobre życie z uwagi na różne przesłanki dyskryminacji [...]” - diagnozuje w tekście „Troska, praca i roboty. Feministyczny manifest gospodarki przyszłości” ekonomistka Zofia Łapniewska.

„Manifest” pochodzi z publikacji „Wszyscy ludzie będą siostrami” (red. Joanna Sokołowska), która jest śladem i teoretycznym rozwinięciem wystawy pod tym samym tytułem, będącej propozycją genealogii oraz manifestacją siostrzeństwa w sztuce powstającej w okresie od końca lat 70. XX wieku do dziś. Przewodniczką w tworzeniu ekspozycji była sztuka rezonująca z feministycznymi ujęciami pracy, produkcji i reprodukcji. „Siostrzeństwo” – kluczowe pojęcie oraz impuls do pracy z wyobraźnią – wychodzi od drugofalowej krytyki wyzysku kobiet w patriarchacie, ale stawia też pytania o przyszłość z perspektywy feministycznej ekonomii i etyki troski.

Jednym z obszarów zainteresowań artystek i kolektywów aktywistycznych była nieodpłatna praca opiekuńcza i niewidzialna, marginalizowana, sprywatyzowana sfera gospodarstwa domowego. Celem ich działań było włączenie tych obszarów do przestrzeni publicznej i ekonomii politycznej, a w rezultacie przewartościowanie pracy reprodukcyjnej wykonywanej głównie przez kobiety. Jednym z takich działań był performans „Niech służy nam” duetu PRZEPRASZAM (Ola Kozioł/Suavas Lewy) towarzyszący otwarciu wystawy w 2015 r.

„Niech służy nam" to kompozycja oparta na seksistowskich wycinkach z bulwarowej prasy, dowcipach, wypowiedziach osób publicznych i tekstach piosenek, wyjaskrawiająca wszechobecny w zbiorowej świadomości obraz kobiety-towaru, który zrodził się z anachronicznego, patriarchalnego toku myślenia, gdzie rynek jest bogiem, a wzrost PKB i konsumpcji miarą postępu. Prawie pięć lat po wernisażu wystawy Kozioł&Lewy powrócą do ms (tym razem wirtualnie), aby w momencie ogólnoświatowego kryzysu pracy przypomnieć o tej, która z poziomu ekonomii dalej pozostaje niewidoczna.

PRZEPRASZAM – duet zawiązany na początku 2015 w Łodzi przez Olę Kozioł i Suavasa Lewyego, aktywny na wielu płaszczyznach twórczej eksploracji, takich jak performans, działania dźwiękowe, video-art, akcje społeczne, animacja kultury, muzyka, malarstwo i edukacja artystyczna.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

13 maja 2020, g. 19:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE