Przejdź do sekcji:

Czytanki 05: Marcin Polak czyta fragmenty książki o Galerii Wschodniej

Bohaterem piątej „Czytanki” –  facebookowej audycji Muzeum Sztuki – będzie Marcin Polak, artysta, kurator i społecznik, który przeczyta fragmenty książki poświęconej legendarnej łódzkiej galerii niezależnej: „Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017 / Documents 1984-2017”.
INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

6 maja 2020, g. 19:00

Od ponad trzydziestu lat Galeria Wschodnia, prowadzona przez artystów Adama Klimczaka i Jerzego Grzegorskiego, prezentuje twórczość wpisującą się w tradycję sztuki eksperymentalnej. Można w niej oglądać głównie obiekty i instalacje – w szczególności instalacje site-specific – performance i realizacje wykorzystujące nowe media. Galeria była i jest ważnym miejscem kulturotwórczym i środowiskowym, wokół którego koncentrowały się inicjatywy organizacyjno-artystyczne łódzkich – i nie tylko łódzkich – twórców.

Jednym z nich był Marcin Polak, czołowa postać łódzkiej kultury, który w swoich projektach porusza ważne problemy społeczne i polityczne, starając się inicjować dialog między społeczeństwem a instytucjami. Jedną z takich inicjatyw był projekt „Zawód artysty/artystki” z 2011 roku. „Zawód Artysty/Artystki” to mająca formułę wystawy instalacja, prezentująca produkty pozaartystycznego życia zawodowego kilkunastu łódzkich twórców. Pierwsza odsłona wystawy „Zawód Artysty/Artystki” prezentowana była w Galerii Wschodniej, druga w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie „Prolegomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchni. Trzydzieści lat Galerii Wschodniej”. Bezpośrednim efektem projektu był szereg spotkań i sformułowanie postulatów, które zostały przedstawione władzom miasta.  Zaś namacalnym rezultatem tych działań stało się wprowadzenie systemu stypendialnego Miasta Łodzi dla artystów do 35. roku życia.

Marcin Polak jest autorem akcji rewitalizujących przestrzeń publiczną i społeczną Łodzi, m.in. „Lipowa OdNowa”, „Punkt dla Łodzi”, „Miej Miejsce”, „Ratujmy Łódzkie Murale”, „Sąsiedzi”, „MPK (Międzyludzka Przestrzeń Komunikacji)”. Wraz z Łukaszem Ogórkiem i Tomaszem Załuskim prowadzi „Galerię Czynną”, realizacją efemeryczne zdarzenia artystyczne i artystyczno-społeczne w przestrzeniach łódzkich pustostanów.  Założyciel i redaktor portalu Miej Miejsce o tematyce miejskiej i artystyczno-kulturalnej. Jest absolwentem fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. 

Książka „Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017 / Documents 1984-2017” (red. Daniel Muzyczuk i Tomasz Załuski) stanowi monumentalne opracowanie historii jednej z najdłużej działających w Polsce autorskich przestrzeni sztuki. Galeria Wschodnia, żyjąca w łódzkiej kamienicy przy ulicy Wschodniej, to ważny przykład samoorganizacji artystów oraz ośrodek, którego historia jest symptomatyczna dla przemian w ruchu galerii niezależnych. To węzłowe miejsce na mapie polskiej sztuki ujawnia również, jak wiele odcieni może mieć pojęcie niezależności.

WIĘCEJ INFO

https://zasoby.msl.org.pl/mobjects/view/3177

Marcin Polak czyta fragmenty książki "Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017/Documents 1984 - 2017"

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

6 maja 2020, g. 19:00

https://zasoby.msl.org.pl/mobjects/view/3177

Marcin Polak czyta fragmenty książki "Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017/Documents 1984 - 2017"

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE