Przejdź do sekcji:

Czytanki 04: Alex Freiheit (SIKSA) czyta tekst „Rzeźba stanowi” Katarzyny Kobro

Czwarta „Czytanka” należeć będzie do dwóch kobiet. W facebookowej audycji usłyszymy i zobaczymy interpretację tekstu Katarzyny Kobro „Rzeźba stanowi” w wykonaniu Alex Freiheit (połowy duetu SIKSA).


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

29 kwietnia 2020, g. 19:00

Kompozycja przestrzenna stwarza emocje, oparte o zwycięstwo aktywnych sił intelektu ludzkiego nad obecnym stanem irracjonalizmu i chaosu.

Sztuka nie powinna być luksusem życiowym i kontemplacyjnym smakowaniem form, jakimi artysta ozdobił otaczającą nas rzeczywistość.

Zadaniem sztuki jest współdziałanie w kierunku zwycięstwa wyższych form organizacji życiowej.

Terenem działalności sztuki jest produkcja formy w dziedzinie użyteczności społecznej.”
 

Ten radykalny i buntowniczy tekst Katarzyny Kobro, opublikowany po raz pierwszy w „Głosie Plastyków” w 1937 roku można odczytywać jako manifest. W interpretacji Alex Freiheit - charyzmatycznej artystki o bezkompromisowym podejściu do sztuki - wybrzmi jego niezwykła aktualność i krytyczny potencjał. Jak Alex Freiheit mówi w filmie: „Mam wrażenie, że Kobro nigdy nie została wysłuchana”. Aż do teraz, kiedy dzięki Alex, tezy i postulaty Kobro wypełniły modernistyczną zabudowę Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, co ciekawe, nazywaną przez mieszkańców miasta - pomnikiem.

„Rzeźba stanowi” została przedrukowana w katalogu towarzyszącym wystawie „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”. Książka pomyślana jako antologia tekstów konfrontuje teorie rzeźby Katarzyny Kobro z tekstami jej współczesnych, oddając głos przede wszystkim artystom i artystkom. Przywołuje żywe dyskusje, jakie w czasach historycznej awangardy prowadzono na temat specyfiki rzeźby na tle innych dziedzin sztuki, ale też przypomina wkład, jaki przestrzenna wyobraźnia plastyczna wniosła w nowe rozważania na temat relacji człowieka – jego ciała i ruchu – z przestrzenią.

 

SIKSA to ostatnia przedstawicielka przyszłego zwrotu choreograficznego w stylu punk. Bunt na zamówienie bez organizowania przetargów & clickbaitowa kontrowersja. Piosenkarka estradowa o dwóch głowach, śmiertelna powaga o kwadratowych figurach basu. Niewykwalifikowana instruktorka NOISE-FITNESS dzieląca trening na wytrzymałościowy, siłowy i formy łączone. Dawniej Superbohaterka.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

29 kwietnia 2020, g. 19:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE