Czytanki 03: Dominika Olszowy czyta teksty Debory Vogel
Trzecią „Czytankę” - najnowszy odcinek facebookowej audycji Muzeum Sztuki w Łodzi - przygotowała Dominika Olszowy. Członkini hip-hopowej grupy Cipedrapskuad, autorka instalacji rzeźbiarskich oraz programów para-telewizyjnych przeczyta dla Was teksty Debory Vogel z początku poprzedniego stulecia.
INFO
Miejsce
profil Muzeum Sztuki w Łodzi na Facebooku
Czas
„Chłodne, stalowe mieszkanie, dostosowane do tęsknot współczesnego człowieka, walczy skutecznie z przygnębieniem, biorącym się często - bez uświadomienia sobie tego - od dusznego, nieprzewiewnego pokoju, zastawionego bezosobowymi, przypadkowymi sprzętami; od tej arytmii bezładu i ciasnoty, którą przenika nadto oddech obcego życia, jakiejś obcej, bezładnej i prostackiej duszy” - na początku ubiegłego stulecia pisała filozofka i krytyczka sztuki Debora Vogel. Autorka odkrywa dalej przed czytelnikami ciekawą prawdę o zdolności mieszkania polegającej, jak sama mówi, na „inwersji”. Tak to wyjaśnia: „O ile [...] w pierwszej fazie człowiek kształtuje mieszkanie - o tyle mogą się potem role zmienić i mieszkanie zaczyna kształtować człowieka. Może ono wychować w nim instynkt pewnego sposobu odczuwania rzeczy i myślenia”. Po wysłuchaniu tekstu Vogel pt. „Mieszkanie w swej funkcji psychicznej i społecznej” w interpretacji Dominiki Olszowy pewne jest, że nie spojrzycie już tak samo na swoje mieszkania.
„Mieszkanie…” oraz nieco krótszy felieton „Miasto bez trosk”, a także fenomenalna relacja Vogel z konkursu wystaw sklepowych we Lwowie, zostały przedrukowane w książce „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” będącej jednocześnie katalogiem wystawy pod tym samym tytułem.
Dominika Olszowy - realizuje się w wideo, performansie oraz instalacji. To między innymi ona stoi za efemeryczną Galerią Sandra czy grupą hip-hopową Cipedrapskuad.