Przejdź do sekcji:

Czytanki 03: Dominika Olszowy czyta teksty Debory Vogel

Trzecią „Czytankę” - najnowszy odcinek facebookowej audycji Muzeum Sztuki w Łodzi - przygotowała Dominika Olszowy. Członkini hip-hopowej grupy Cipedrapskuad, autorka instalacji rzeźbiarskich oraz programów para-telewizyjnych przeczyta dla Was teksty Debory Vogel z początku poprzedniego stulecia.


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

23 kwietnia 2020, g. 19:00

„Chłodne, stalowe mieszkanie, dostosowane do tęsknot współczesnego człowieka, walczy skutecznie z przygnębieniem, biorącym się często - bez uświadomienia sobie tego - od dusznego, nieprzewiewnego pokoju, zastawionego bezosobowymi, przypadkowymi sprzętami; od tej arytmii bezładu i ciasnoty, którą przenika nadto oddech obcego życia, jakiejś obcej, bezładnej i prostackiej duszy” - na początku ubiegłego stulecia pisała filozofka i krytyczka sztuki Debora Vogel. Autorka odkrywa dalej przed czytelnikami ciekawą prawdę o zdolności mieszkania polegającej, jak sama mówi, na „inwersji”. Tak to wyjaśnia: „O ile [...] w pierwszej fazie człowiek kształtuje mieszkanie - o tyle mogą się potem role zmienić i mieszkanie zaczyna kształtować człowieka. Może ono wychować w nim instynkt pewnego sposobu odczuwania rzeczy i myślenia”. Po wysłuchaniu tekstu Vogel pt. „Mieszkanie w swej funkcji psychicznej i społecznej” w interpretacji Dominiki Olszowy pewne jest, że nie spojrzycie już tak samo na swoje mieszkania. 

„Mieszkanie…” oraz nieco krótszy felieton „Miasto bez trosk”, a także fenomenalna relacja Vogel z konkursu wystaw sklepowych we Lwowie, zostały przedrukowane w książce „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” będącej jednocześnie katalogiem wystawy pod tym samym tytułem. 


Dominika Olszowy - realizuje się w wideo, performansie oraz instalacji. To między innymi ona stoi za efemeryczną Galerią Sandra czy grupą hip-hopową Cipedrapskuad.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

23 kwietnia 2020, g. 19:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE