Przejdź do sekcji:

Czytanki 02: Wojciech Bąkowski czyta „Teorię widzenia” Władysława Strzemińskiego

Autorem drugiej odsłony „Czytanek” - facebookowych audycji Muzeum Sztuki w Łodzi - jest Wojciech Bąkowski, artysta multimedialny, muzyk, poeta, który na nasze zaproszenie zmierzył się z tekstem ikonicznym. Już w środę będziecie mogli usłyszeć i zobaczyć jego interpretację „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego.


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

15 kwietnia 2020, g. 19:00

„Naszego widzenia nie otrzymaliśmy w postaci gotowej i niezmiennej. Oko nasze ukształtowało się w wyniku długiej ewolucji biologicznej od form mniej doskonałych do tego, co jest teraz” - tak Władysław Strzemiński rozpoczyna „Teorię widzenia”, zbiór wykładów z historii sztuki, które wygłosił, zanim został zwolniony przez władze PRL z Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z powodu nieprzestrzegania kanonów socrealizmu.

Wydana po raz pierwszy w 1958 roku i wznowiona przez Muzeum Sztuki w 2016 r. książka jest owocem długoletniej refleksji Strzemińskiego i niezwykłym świadectwem teoretycznej świadomości artysty, który na trwałe wpłynął na rozwój sztuk plastycznych. To książka, która uczy patrzeć na zmiany artystycznej percepcji w czasie, wyjaśnia zależności między ewolucją społeczeństwa a zmianami zachodzącymi w sztuce. Jak podkreśla prof. Iwona Luba, autorka wstępu redaktorskiego do pierwszego wydania krytycznego: „'Teoria widzenia' definiuje świadome widzenie oraz ukazuje jego przemiany pod wpływem różnorodnych czynników kulturowych i cywilizacyjnych, wskazując równocześnie na wzajemność oddziaływania”.

Zaproszenie do projektu Wojciecha Bąkowskiego podszyte było chęcią nadania tekstowi kolejnego wymiaru, bądź też wydobycia z niego - być może - ukrytego sensu. Praktyka artystyczna Bąkowskiego, osadzona na przecięciu kilku mediów, wydała nam się intrygującą metodologią pozwalającą odczytać ten legendarny tekst na nowo.

 

Wojciech Bąkowski - twórca filmów animowanych i grafik, poeta, muzyk. Frontman grup takich jak KOT, NIWEA oraz Czykita; współtwórca grupy artystycznej PENERSTWO. Był twórcą cyklu rysunkowego „Tu mam taką rubrykę na rysunki” w Gazecie Wyborczej (2009-2011). Laureat nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki „Spojrzenia” w 2009 roku. Laureat nagrody „Paszport Polityki 2010”. Laureat stypendium „Młoda Polska 2011”. Laureat Grand Prix na Festiwalu Krótkich Filmów w Oberhausen w 2015 roku. Redaktor naczelny magazynu „PÓŁMROK”.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

15 kwietnia 2020, g. 19:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE