Przejdź do sekcji:

Czy zmiany klimatyczne wpływają na przyrodę naszego regionu?

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

11 grudnia 2019, godz. 18:00

Wykład Dominika Kopcia towarzyszył wystawie "Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski"

Postępujące zmiany klimatyczne osiągnęły w ostatnich latach zasięg globalny. Skala tego zjawiska została opisana w raporcie przygotowanym przez Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu powołany przez ONZ. Raport ten wskazuje, że podniesienie średniej temperatury powietrza o 2 stopnie Celsjusza będzie miało katastrofalne skutki dla życia na Ziemi. Zmian tych doświadczamy już dzisiaj i dotyczą one również Polski Centralnej.

Na skutek wzrostu średniej temperatury powietrza oraz spadku rocznej sumy opadów następują trwałe i widoczne przeobrażenia w przyrodzie naszego regionu. Szczególnie głębokie i dynamiczne przemiany dotyczą cennej i zagrożonej wymarciem roślinności torfowisk, która najszybciej reaguje na rozchwianie warunków klimatycznych. Torfowiska to nie są jedyne ekosystemy, które ulegają degeneracji. W ostatnich latach obserwowane jest również wyraźne pogorszenie stanu zdrowotnego drzew w miastach.

W czasie spotkania prof. Dominik Kopeć zaprezentował wyniki badań naukowych, które dokumentują wpływ zmian klimatycznych na przyrodę regionu.

Dominik Kopeć – od 2006 roku Pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie profesor w Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin. Od roku również Lider B+R Zespołu Teledetekcji Środowiska w firmie MGGP Aero. Od wielu lat prowadzi badania nad przekształceniami roślinności terenów bagiennych. W ostatnich latach skupia się nad badaniami stanu środowiska z wykorzystaniem danych lotniczych. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody.

Bilety: 1 zł

WIĘCEJ INFO

prowadzący

Dominik Kopeć

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

11 grudnia 2019, godz. 18:00

prowadzący

Dominik Kopeć

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE