Przejdź do sekcji:

CIMAM 2021 Annual Conference: POD PRESJĄ. MUZEA W CZASACH KSENOFOBII I ZAGROŻENIA KLIMATYCZNEGO

Konferencja CIMAM to największe i najistotniejsze międzynarodowe spotkanie kuratorów i dyrektorów instytucji prezentujących sztukę współczesną i nowoczesną. W 2021 roku, w dniach 5-7 listopada, odbędzie się ona w Polsce. Gospodarzami wydarzenia są Muzeum Sztuki w Łodzi i NOMUS Nowe Muzeum Sztuki (Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku).

INFO

Miejsce

Muzeum Sztuki w Łodzi i NOMUS Nowe Muzeum Sztuki (Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku)

Czas

5 - 7 listopada 2021

Choć problem pandemii postrzegany jest aktualnie jako najbardziej palące globalne wyzwanie, to wydaje się on jedynie symptomem szerszych, ogólnoświatowych zmian związanych z polityką i środowiskiem naturalnym. Dlatego też, podczas tegorocznej konferencji, poruszymy kwestię roli artystów i muzeów w dynamicznie zmieniającej się sytuacji na świecie. W jaki sposób twórcy mogą uczestniczyć w tych przemianach, a muzea stać się miejscem testowania ich propozycji? Czy instytucje muzealne mogą przyczynić się do znajdowania innowacyjnych rozwiązań politycznych i technologicznych?


Zaproszeni prelegenci postarają się pokazać, jak instytucje, artyści i intelektualiści, odpowiednio współpracując ze sobą, mogą tworzyć praktyczne laboratoria zorientowane na badanie różnych pojawiających się problemów. Spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, w jaki sposób – w świecie pogłębiających się podziałów – można wypracowywać narzędzia służące zwalczaniu tendencji dyskryminacyjnych i nacjonalistycznych.  


Podczas trzech dni dyskusji uczestnicy konferencji skupią się przede wszystkim na dwóch kryzysach, zdefiniowanych jako najbardziej aktualne, czyli: szerzącej się ksenofobii i postępujących zmianach klimatu.


Główne tematy dyskusji:


•    Dzień 1: Konflikty, kryzysy i polityka wzrostu
W pierwszym dniu konferencji przyjrzymy się temu, jak problemy ksenofobii i zagrożenia klimatycznego przenikają się wzajemnie. Co je łączy i z jaką odpowiedzią spotykają się ze strony instytucji i kuratorów? Jeśli antropocen narodził się z przyspieszenia wywołanego przez system kapitalistyczny, który doszedł właśnie do swoich granic, to co stanie się później i jaką rolę powinny pełnić wówczas muzea?


•    Dzień 2: Muzea jako miejsca służące rozpoznawaniu odmienności
Drugi dzień konferencji rzuci światło na rolę muzeów jako przestrzeni służących rozpoznawaniu odmienności i uczeniu się ich poszanowania. Muzea są obecnie często konfrontowane z ostrymi reakcjami ksenofobicznymi i emocjami podsycanymi argumentami politycznymi i ekonomicznymi. Czy istnieją sposoby odnoszenia się do tych reakcji już na poziomie budowania programów instytucji? Jak instytucje sztuki mogą ewoluować aby stawać się platformami, które służą lepszemu rozumieniu odmienności?


•    Dzień 3: Nowe spojrzenie na klimat i na to, co wspólne
Trzeciego dnia konferencja przeniesie się do Gdańska, gdzie uczestnicy rozmawiać będą przede wszystkim o kwestiach odpowiedzialności muzeów w czasach zagrożenia klimatycznego. Poruszone zostaną przy tym nie tylko zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, ale również budową atmosfery miejsc wspólnych. Mając świadomość, że środowisko materialne i społeczne nie są odrębnymi bytami, ważne będzie spojrzenie w kierunku badań i praktyk, które reprezentują transdyscyplinarne podejście. Zadamy pytanie o to, jak możemy być bardziej uważni, odpowiedzialni i zaangażowani w proces przemiany muzeów w jednostki – w najszerszym tego słowa znaczeniu – zrównoważone.


Tegoroczna konferencja odbędzie się w formacie hybrydowym. Aby umożliwić uczestnictwo wszystkim zainteresowanym członkom CIMAM, dostosowana będzie zarówno do potrzeb uczestników obecnych na miejscu jak i online.


W tym roku konferencja CIMAM została przygotowana przez członków Zarządu CIMAM i przedstawicieli obydwu goszczących ją muzeów.


Ze strony Zarządu CIMAM:
•    dr Małgorzata Ludwisiak (Przewodnicząca), niezależna krytyczka sztuki i kuratorka, Warszawa.
•    Saskia Bos, niezależna kuratorka i krytyczka, Amsterdam.
•    Victoria Noorthoorn, dyrektorka Museo de Arte Moderno de Buenos Aires, Buenos Aires.
•    Agustín Pérez-Rubio, niezależny kurator, Madryt.
•    Eugene Tan, dyrektor National Gallery Singapore i The Singapore Art Museum, Singapur.


Ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego w Gdańsku:
•    Daniel Muzyczuk, kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki, Łódź.
•    Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki, Łódź.
•    Aneta Szyłak, kuratorka NOMUS Nowe Muzeum Sztuki/Dział Muzeum Narodowego, Gdańsk.


więcej informacji Strona internetowa - CIMAM

Strona internetowa - Muzeum Narodowe w Gdańsku Strona internetowa - NOMUS Nowe Muzeum SztukiCIMAM 2021 Annual Conference odbywa się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Muzeum Sztuki w Łodzi i NOMUS Nowe Muzeum Sztuki (Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku)

Czas

5 - 7 listopada 2021

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE