Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Centrum Muzeologiczne

Centrum Muzeologiczne jest katalizatorem naukowej działalności Muzeum. Jego zadaniem jest merytoryczna i organizacyjna współpraca z innymi działami i wsparcie ich działalności naukowej. Jednak przede wszystkim Centrum Muzeologiczne samo stanowi jednostkę pomyślaną jako ośrodek refleksji naukowej – zarówno teoretycznej jak i analitycznej – nad kluczowymi problemami i pojęciami sztuki dwudziestowiecznej i współczesnej. Centrum stawia sobie zadanie rozpoznawania najważniejszych kontekstów teoretycznych mających znaczenie dla recepcji i interpretacji sztuki oraz związanych z nią instytucji, w kontekście aktualnych przemian społecznych i kulturowych.

Działalność Centrum Muzeologicznego rozpoczęła się niemal przed dekadą od refleksji muzeologicznej. Dziś również Centrum nie zapomina o instytucji muzeum jako zagadnieniu praktycznym i teoretycznym – w centrum naszego zainteresowania znajdują się między innymi kategorie publiczności (liczba mnoga!), recepcji, reakcji odbiorczej, przestrzeni wystawienniczej oraz rzecz jasna: reprezentacji czy projekcji (oraz projektu). Wychodzimy z założenia, że nie da się zrozumieć i krytycznie opisać żywego muzeum w ramach zamkniętej specjalistycznej debaty osadzonej wyłącznie w obrębie muzeologii i historii sztuki. Dlatego naukowa działalność Centrum nie zamyka się w ramach tradycyjnych dyscyplin, ale dąży do rozpoznania dynamicznych powiązań pomiędzy instytucjami a życiem społecznym (warunkujących przynajmniej częściowo reakcje publiczności). Realizacja tak pomyślanego celu wymaga sięgania po języki teoretyczne i metody analityczne dyscyplin tak różnorodnych jak filozofia, socjologia, antropologia kultury, etnografia, medioznawstwo, kulturoznawstwo, historia sztuki, kultura wizualna, antropologia ekonomiczna, muzykologia, literaturoznawstwo i wiele innych.

Działalność Centrum Muzeologicznego przyjmuje wiele różnorodnych form: od wewnętrznych debat i kwerend archiwalnych, po ważne międzynarodowe sympozja naukowe i konferencje, corocznie organizowane w Muzeum Sztuki. Jednym z podstawowych obowiązków Centrum jest przygotowywanie programu naukowego, skierowanego do publiczności poszukującej ambitnych i nieoczywistych komentarzy do prezentowanych w muzeum dzieł, projektów i wystaw. Organizujemy zatem wykłady, seminaria, spotkania z artystami i kuratorami, dyskusje, projekcje filmowe.

Centrum prowadzi również szereg długookresowych programów badawczych oraz uczestniczy w działalności wydawniczej Muzeum, publikując monografie naukowe dostrzegane na rynku wydawniczym polskiej humanistyki (takie jak Konstelacje. Sztuka i doświadczenie nowoczesności oraz Skuteczność sztuki – obie prace wydane w 2014 roku). Ponadto, będąc przekonani o konieczności rozbudowywania języków teorii i analizy, bardzo często wykorzystujemy teksty tworzone przez artystów oraz same, nietekstualne, dzieła sztuki jako pełnoprawne narzędzia refleksji, obiekty teoretyczne, metaobrazy, otwierające nowe perspektywy i wyznaczające nowe punkty widzenia, zwłaszcza dla teoretyków sztuki i kultury. Last but not least, Centrum Muzeologiczne – we współpracy z innymi działami Muzeum – aktywnie współpracuje z łódzkimi ośrodkami akademickimi, między innymi prowadząc zajęcia i warsztaty ze studentami, integralnie powiązane z przestrzenią i kolekcją MS. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE