Przejdź do sekcji:

Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które jest wiodącą w Polsce jednostką zajmującą się opracowywaniem i wdrażaniem programów nauczania z zakresu profesjonalizmu lekarskiego rozpoczyna w tym roku współpracę z łódzkim Muzeum Sztuki. Muzeum udostępni CEM swoje zasoby sztuki współczesnej aby umożliwić prowadzenie innowacyjnych zajęć, mających na celu zwiększanie wrażliwości społecznej przyszłych lekarzy.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i wprowadzaniem nowych, często przełomowych metod leczniczych i diagnostycznych, medycyna zagubiła w dużej mierze umiejętność holistycznego spojrzenia na pacjenta. Podzieliła go na układy i narządy będące domeną poszczególnych specjalizacji. W efekcie tego pacjenci na całym świecie coraz częściej zaczęli zgłaszać skargi na przedmiotowe traktowanie przez pracowników służby zdrowia i brak zainteresowania oraz szacunku dla ich indywidualnych potrzeb. Tymczasem  obowiązująca od dawna definicja zdrowia obejmuje nie tylko dobrostan fizyczny, ale też psychiczny i społeczny. W odpowiedzi na niezadowolenie chorych i ich rodzin, uczelnie medyczne wszczęły wprowadzanie modyfikacji w programach nauczania, kładąc coraz większy nacisk na budowanie u przyszłych lekarzy umiejętności właściwej komunikacji z pacjentami i ich bliskimi, empatycznego rozumienia ich potrzeb i respektowania praktykowanych przez nich wartości kulturowych i religijnych. Wszystkie te działania mają na celu rozwijanie profesjonalizmu lekarskiego, który stał się nie tylko nowym przedmiotem nauczania ale też nową dziedziną badań naukowych. Współczesne kształcenie w tej dziedzinie oparte jest między innymi na wykorzystywaniu szeroko pojętej sztuki, w tym zarówno sztuk wizualnych jak  i literatury. Dzięki owej interdyscyplinarnej metodzie, studenci medycyny rozwijają zdolności refleksji nad relacjami społecznymi w całej ich złożoności i wielowymiarowości.

 

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE