Przejdź do sekcji:

Budynek Muzeum Pałac Herbsta

Muzeum Pałac Herbsta to odrestaurowana rezydencja należąca niegdyś do rodziny łódzkich przemysłowców – Herbstów, w której można oglądać ekspozycję wnętrz z przełomu XIX i XX wieku oraz dzieła sztuki dawnej.

Rezydencja pozostawała w rękach rodziny Herbstów do roku 1942. Mieszkały tam dwa pokolenia: najpierw Matylda i Edward, a później ich syn Leon z żoną Aleksandrą. Po śmierci Leona (1942) Aleksandra wyprowadziła się z Łodzi. Po II wojnie światowej pałac został znacjonalizowany. W 1976 roku użytkowaną przez różne instytucje rezydencję przejęło Muzeum Sztuki.

W latach 2011–2013 w pałacowych wnętrzach zostały przeprowadzone prace konserwatorskie. Dzięki pozyskanym fotografiom możliwe było odtworzenie wielu detali i elementów wyposażenia, które przydały salonom indywidualnego charakteru. Pałacowe salony zostały wyposażone w meble, obrazy i dzieła sztuki dekoracyjnej z XIX i początku XX wieku i zyskały wystrój bliższy oryginalnym wnętrzom.

Oprócz wystawy prezentującej wnętrza mieszkalne w muzeum funkcjonuje Galeria Sztuki Dawnej, gdzie dotychczas były pokazywane arcydzieła polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku znajdujące się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 17 listopada 2017 roku w Muzeum Pałac Herbsta można też zwiedzać wystawę czasową "Dom ze snów". Wystawa jest opowieścią o losach rodziny Herbstów, znaczących łódzkich przemysłowców. Nie opowiada ona jednak dziejów rodziny w sposób tradycyjny, faktograficzno-chronologiczny, a podejmuje próbę wniknięcia w sferę prywatności, uchwycenia atmosfery i klimatu lat 20. XX wieku.

Zobacz także

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE