Przejdź do sekcji:

Budynek ms1

ms¹ mieści się w pałacu wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku, należącym niegdyś do Maurycego Poznańskiego, przemysłowca, działacza gospodarczego i politycznego. Budynek zaprojektował prawdopodobnie Adolf Zeligson, architekt rodziny Poznańskich. Narożny pałac nawiązuje do stylu renesansowego, m.in. do Biblioteki św. Marka w Wenecji.

Muzeum pozyskało pałac na swoją siedzibę w 1948 roku i przeniosło do niego zbiory z pierwotnej lokalizacji przy Placu Wolności 1. Ówczesny dyrektor Muzeum, Marian Minich, zaprosił do współpracy przy aranżacji nowych przestrzeni ekspozycyjnych Władysława Strzemińskiego. W ten sposób powstała Sala Neoplastyczna, w której prezentowana jest kolekcja europejskiej awangardy, zgromadzona z inicjatywy grupy „a.r.”. Sala w 1950 roku została zamalowana w wyniku wprowadzenia doktryny socrealistycznej i zrekonstruowano ją dopiero w 1960 roku.

Obecnie ms¹ to przestrzeń prezentacji najciekawszych zjawisk i osobowości sztuki współczesnej. Znajdująca się na ostatnim piętrze Sala Neoplastyczna stanowi punkt odniesienia dla współczesnych artystów, którzy w ramach projektu „Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta” realizują dzieła wchodzące w dialog z awangardowymi ideami.

W 2012 roku pałac Maurycego Poznańskiego oddany został do zwiedzania po gruntownej renowacji. Wyremontowano zabytkowe wnętrza m.in. sali odczytowej i lustrzanej. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przeprowadzono remont kamienicy przy ul. Gdańskiej 43, co pozwoliło zapewnić dostęp do wszystkich przestrzeni muzeum osobom z niepełnosprawnościami oraz stworzyć reprezentacyjne wejście główne do kompleksu budynków muzealnych od strony ul. Gdańskiej.  Na terenie obiektu znajduje się ogród, w którym odbywają się imprezy plenerowe, projekcje filmowe i koncerty. Odwiedzający ms¹ mogą skorzystać także z muzealnej biblioteki, czytelni oraz kawiarni.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE