Przejdź do sekcji:

Biomorfizm w sztuce XX wieku. Między biomechaniką a bezformiem

Cena: 89 zł
Waga: 1.06 kg

Książka opisuje fascynację artystów XX wieku formami biologicznymi jak i również związek między ruchami awangardowymi a rozwojem nauk przyrodniczych.


Biomorfizm w sztuce, choć mówi się o nim od niemal wieku, nie stał się jak dotąd kategorią opisową historii sztuki, nie znalazł się wśród narzędzi wyjaśniających zjawiska lub procesy artystyczne, trudno więc wskazać jego szerszą rolę w powiązaniu z systemem wartości estetycznych. Nie umieścił się w ramach jakiejkolwiek politozy. Nie chcę powiedzieć, że nie pojawił się nigdy w kontekście tych problemów, niemniej jednak pozostawał zawsze na ich marginesie. Pragnę skomplikować tę sytuację, a tym samym odsłonić potencjał krytyczny biomorfizmu, który wynika z jego marginalnej pozycji jako „obcego” wtrętu na gruncie humanistyki oraz jako Innego, zagrażającego dyscyplinarnej czystości historii sztuki. [ze Wstępu]

Książka Andrzeja Turowskiego opisuje fascynację artystów XX wieku formami biologicznymi, a także związek między ruchami awangardowymi a rozwojem nauk przyrodnicznych, od ekspresjonizmu i formalizmu, poprzez surrealizm, po ostatnie rzeźby Aliny Szapocznikow. To naukowe studium, osadzone w szerokim kontekście antropologicznym i kulturowym, miejscami zmienia się jednak w osobisty esej o nieograniczonej płodności materii.


Wydawca:  Fundacja Terytoria Książki
Autor tekstów: Andrzej Turowski 
Redakcja: Jakub Orzeszek
Projekt graficzny: Stanisław Salij

ISBN 978-83-7908-138-7
Rok wydania: 2019
Format: 16,5 x 23,5 x 3 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 448
Ilość ilustracji: ok 317  (215 kolorowe i 102 czarno-białych)
Język: polski


Regulamin księgarni             Kontakt


 

Cena: 89 zł
Waga: 1.06 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE