31 marca (niedziela) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne. Zapraszamy do odwiedzin w pozostałe dni.

Bioetyczne spory o preimplantacyjną diagnostykę genetyczną i ich filmowe reprezentacje

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Prowadzące

dr Anna Alichniewicz (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi), dr hab. Monika Michałowska (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Czas

7 listopada 2018, środa, godz. 18.00

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów Początek i koniec życia − aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.

Jedna z technik sztucznej prokreacji, PGD, czyli preimplantacyjna diagnostyka genetyczna, to procedura rodząca wiele etycznych wątpliwości i kontrowersji. W debacie bioetycznej wskazuje się zarówno na korzyści, jakie może ona przynieść przyszłym rodzicom, szczególnie tym, którzy obciążeni są chorobami o podłożu genetycznym, jak i na wynikające z niej potencjalne niebezpieczeństwa. Wydaje się jednak, że w wypadku przewidywanych zagrożeń, wiele z nich bierze się raczej z nieporozumień, błędów definicyjnych czy też nadużyć argumentacyjnych aniżeli z rzeczywistego ryzyka.

Nasze rozważania będą miały charakter interdyscyplinarny i obejmować będą wątki filozoficzne, bioetyczne i filmowe. Skoncentrujemy się na przedstawieniu definicji i rodzajów PGD, oraz na zarysowaniu linii argumentacyjnych, zarówno przeciwników, jak i zwolenników stosowania tej techniki. Wskażemy również na historyczno-kulturowe tło sporu o PGD, gdyż w naszym przekonaniu w istotny sposób kształtuje ono dyskurs w tym obszarze. Analizując najważniejsze argumenty dyskusji bioetycznej, pokażemy które z nich najczęściej pojawiają się na ekranie oraz w jaki sposób są interpretowane przez filmowców.

(Badania naukowe w ramach projektu badawczego nr 2015/19/B/HS1/00996 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki)

Anna Alichniewicz − adiunkt w Zakładzie Bioetyki Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Moje zainteresowania naukowe dotyczą fenomenologii, zwłaszcza fenomenologii cielesności, tanatologii filozoficznej i bioetycznej (filozoficznych i bioetycznych problemów medycyny terminalnej oraz definicji śmierci), filozoficznych i bioetycznych dyskusji nad projektem udoskonalania gatunku ludzkiego oraz feministycznej krytyki stereotypów genderowych w dyskursie bioetycznym i biomedycznym.

Monika Michałowska − adiunkt w Zakładzie Bioetyki Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Moje zawodowe zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień bioetyki, jak również wzajemnych wpływów bioetyki oraz współczesnego kina i sztuk audiowizualnych. Składają się na nie głównie kwestie ART analizowane z perspektywy feministycznej, etyczne aspekty dawstwa organów, udoskonalania gatunku ludzkiego i inżynierii genetycznej, oraz problematyka seksualności, umierania i starzenia.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

 

 

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

7 listopada 2018, środa, godz. 18.00

Prowadzące

dr Anna Alichniewicz (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi), dr hab. Monika Michałowska (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Podziel się informacją