Przejdź do sekcji:

For beyond that horizon lies another horizon

INFO

Miejsce

Edith-Ruß-Haus für Medienkunst, Katharinenstraße 23, Oldenburg

Wystawa For beyond that horizon lies another horizon* proponuje poszerzenie horyzontów gospodarstwa domowego przyszłości na skalę planety. Jest ono tymczasowo zamieszkiwane przez prace artystek i artystów badających możliwości przetrwania, współpracy i troski o zbiorowe formy życia.

Punktem wyjścia dla tego wielopostaciowego, niekiedy wielogatunkowego zgromadzenia jest próba zmiany systemu ekologiczno-światowego opartego na ideologii (ekonomicznego) wzrostu oraz produkowania i zawłaszczania „taniej natury”. Stanowią ją w ujęciu Jasona W. Moore tania siła robocza, tania energia, tanie jedzenie oraz tanie surowce. Artystki i artyści zaangażowani w wystawę proponują przesunięcie naszej percepcji poza toksyczność reprodukowania tych warunków. Przy czym wielość wyłaniających się form współżycia wyartykułowanych w ich pracach nie zakorzenia się w utopijnych, idealnych nie-miejscach. Koncentrują się one raczej na skromnym przetwarzaniu już istniejących narzędzi, zasobów i usytuowanej wiedzy, z których przydatne będzie być może przede wszystkim doświadczenie pracy opiekuńczej.

A gdyby została ona wyzwolona z patriarchatu i ekonomii „taniej natury”, świadczona kolektywnie wobec ludzkich i nie-ludzkich społeczności w poszerzonym i zdekolonizowanym gospodarstwie domowym?

Artystki/artyści: Anetta Mona Chişa and Lucia Tkáčová; Sin Kabeza Productions (Cheto Castellano & Lissette Olivares); Tamás Kaszás (we współpracy z Anikó Loránt jako ex-artists' collective); Diana Lelonek; Alicja Rogalska; Mona Vătămanu & Florin Tudor; Monika Zawadzki.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi

* Tytuł jest cytatem z wiersza „Celebrating our Freedom” Chirikure Chirikure, recytowanego w pracy „The Order of Things” Mony Vătămanu i Florina Tudor

WIĘCEJ INFO

Kuratorka

Joanna Sokołowska

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Edith-Ruß-Haus für Medienkunst, Katharinenstraße 23, Oldenburg

Kuratorka

Joanna Sokołowska

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE