Przejdź do sekcji:

Bellmer. Niebiografia

Cena: 49.90 zł
Waga: 0.46 kg

Komiks poświęcony jednemu z najbardziej kontrowersyjnych i najciekawszych śląskich artystów międzywojennych, znanemu głównie z serii swoich rzeźbiarskich instalacji, w których za pomocą figury lalki badał granice między światem ożywionym i martwym.

Do pewnego stopnia autor wzoruje się na biografii artysty jest to jednak raczej osadzona w realiach impresja o jego życiu i twórczości. Przez tą niepospolitą historię Marek Turek prowadzi nas jedynie za pomocą obrazu rezygnując z słów. Ukazuje surrealistyczny świat przepełniony symbolami i jednocześnie wymykający się logice. Autor łączy tu fakty z własnymi na temat Bellmera wyobrażeniami i interpretacjami jego twórczości.

W styczniu 2011 roku miasto Katowice przystąpiło do starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jednym z elementów programu miała być realizacja trzech albumów komiksowych o ludziach związanych z miastem.
Tak się dziwnie złożyło, że niejaki Marceli Szpak miał sen, że w ramach tego projektu musi powstać komiks o Hansie Bellmerze, i że musi go zrealizować Marek Turek. Co ciekawe, od pewnego czasu Marek Turek zastanawiał się, dlaczego nikt jeszcze nie zrobił komiksu o Hansie Bellmerze. A potem przyszedł czerwiec i Europejską Stolicą Kultury 2016 został Wrocław, a plany wydawnicze Katowic rozpłynęły się jak śnieg w lipcu.
Minęło kilka lat i komiks ten jednak powstał, wbrew przeciwnościom losu i na przekór wielu niechętnym samemu Bellmerowi, historia "artysty wyklętego" podana w wersji "komiksu bez słów". Nie tyle wierna biografia, co mocno osadzona w realiach impresja o życiu i twórczości jednego z najbardziej kontrowersyjnych - ale i wpływowych - artystów XX wieku.


Wydawca: Kultura Gniewu
Scenariusz: Marek Turek
Ilustracje: Marek Turek

ISBN 978-83-64858-61-1
Rok wydania: 2017
Format: 16,5 x 23,5 x 1,5 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 112
Ilustracje: czarno-białe
Język: książka nie posiada tekstu, opowiada jedynie za pomocą obrazów


Regulamin księgarni      Kontakt


Cena: 49.90 zł
Waga: 0.46 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE