Przejdź do sekcji:

BAUHAUS - nauczanie / nowy człowiek

Monografia „Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek” to zbiór tekstów powstałych w związku z seminarium naukowym zorganizowanym w Łodzi w listopadzie 2019 roku przez Muzeum Sztuki oraz Katedrę Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego.

Rok 2019 w środowisku artystycznym i naukowym przebiegał pod hasłem 100-lecia Bauhausu. Z tej okazji na całym świecie zorganizowano setki wystaw, seminariów, konferencji, wydano wiele publikacji. W obchody włączyły się także łódzkie instytucje organizując seminarium naukowe poświęcone tej wyjątkowej szkole projektowania. Książka „Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek” to wybór referatów zaprezentowanych przez panelistów i panelistki w trakcie trwania wydarzenia.

Autorzy tekstów zawartych w publikacji wiele miejsca poświęcili badaniom dowodzącym związków polskiej awangardy z wypracowaną w Bauhausie praktyką i teorią sztuki. Artyści wykładający na tej uczelni nie tylko sami eksperymentowali z nowymi metodami kształcenia, ale także przyczynili się do wychowania kolejnych pokoleń twórców zakładających swoje ośrodki edukacyjne zarówno w Europie, jak i na świecie. Wpływ Bauhausu na inne uczelnie, zarówno sobie współczesne, jak i założone później, był szeroki i długotrwały, niezaprzeczalnie wiązał się z poszukiwaniem innowacyjnego sposobu postrzegania sztuki, a także umiejscowienia „nowego człowieka” w nowoczesnym świecie.

Teksty zawarte w publikacji omawiają różne aspekty funkcjonowania Bauhausu. Ich lektura dostarcza informacji m.in. na temat miejsca ruchu i tańca w kształceniu estetycznym uczelni. Daje możliwość porównania roli, jaką odgrywał sport w radzieckim Wchutiemasie i niemieckim Bauhausie, pozwala prześledzić losy studentów pochodzących z ziem polskich, a także konfrontuje metody dydaktyczne Bauhausu ze sposobem nauczania Władysława Strzemińskiego i innych szkół artystycznych w pierwszych dekadach XX wieku. Całość publikacji dopełniają teksty źródłowe z czasopism: „Blok”, „Zwrotnica”, „Praesens”, które potwierdzają zainteresowanie polskich środowisk artystycznych osiągnięciami Bauhausu.

Teksty zawarte w publikacji:
Małgorzata Leyko „Seminarium Oskara Schlemmera Der Mensch”
Claudia Fleischle – Braun „Ruch i taniec w programie kształcenia estetycznego Bauhausu w Weimarze i w Dessau”
Przemysław Strożek „Wchutiemas, Bauhaus i sport”
Andrzej Gwóźdź „Epizody trudnego sąsiedztwa: filmy (z) Bauhausu. Niedoceniony projekt „nowego widzenia”
Agnieszka Rejniak – Majewska „W poszukiwaniu metody organicznej. Bauhaus, New Bauhaus i „nowe widzenie”
Anke Blümm „Polscy studenci w Bauhausie? Zarys”
Paulina Kurc-Maj, Anna Saciuk-Gąsowska „Co, jeśli nie Bauhaus? Koncepcja nowoczesnej szkoły artystycznej według Władysława Strzemińskiego”

Aneks:
„Blok” 1924, nr 8-9
„Zwrotnica” 1927, nr 12
„Praesens” 1930, nr 2




Publikacja powstała przy współpracy z Goethe-Institut w Warszawie.


WIĘCEJ INFO

wydawcy:

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Sztuki w Łodzi

autorki i autorzy tekstów:

Małgorzata Leyko, Claudia Fleischle - Braun, Przemysław Strożek, Andrzej Gwóźdź, Agnieszka Rejniak - Majewska, Anke Blümm, Paulina Kurc - Maj, Anna Saciuk - Gąsowska

redakcja naukowa:

Małgorzata Leyko

projekt okładki:

Polkadot Studio Graficzne, Aleksandra Woźniak, Hanna Niemierowicz

Podziel się informacją

INFO

wydawcy:

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Sztuki w Łodzi

autorki i autorzy tekstów:

Małgorzata Leyko, Claudia Fleischle - Braun, Przemysław Strożek, Andrzej Gwóźdź, Agnieszka Rejniak - Majewska, Anke Blümm, Paulina Kurc - Maj, Anna Saciuk - Gąsowska

redakcja naukowa:

Małgorzata Leyko

projekt okładki:

Polkadot Studio Graficzne, Aleksandra Woźniak, Hanna Niemierowicz

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE