Przejdź do sekcji:

Atlas of Modernity. The 20th and 21st Century Art Collection

Cena: 50 zł
Waga: 1.25 kg
Angielskojęzyczne wydanie albumu. Publikacja stanowi próbę przeniesienia konstrukcji stałej ekspozycji muzealnej w przestrzeń książki. Znajdziemy tu teksty na temat sztuki nowoczesnej oraz materiał ilustracyjny złożony z reprodukcji prac eksponowanych w ramach wystawy.

„Atlas nowoczesności to osnuta wokół dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi opowieść o nowoczesności rozumianej jako zestaw idei, napięć i energii, do dzisiaj pośrednio lub bezpośrednio kształtujących rzeczywistość społeczną. W niniejszym wydawnictwie opowieść ta przyjmuje formę wizualno-tekstowego kolażu, dla którego punktem wyjścia jest otwarta na początku 2014 roku w jednej z siedzib łódzkiego muzeum wystawa przygotowana pod kierownictwem Jarosława Suchana przez zespół kuratorski w składzie: Aleksandra Jach, Paulina Kurc-Maj, Maria Morzuch, Anna Saciuk-Gąsowska, Katarzyna Słoboda, Joanna Sokołowska, Magdalena Ziółowska.
Zarówno wystawa, jak i odwołujące się do niej wydawnictwo nie opowiadają o dziejach modernizmu ani tym bardziej — o historii modernistycznej sztuki. Miast chronologicznie uporządkowanej narracji oferują montaż wyobrażeń nowoczesności oraz jej śladów utrwalonych w sztuce XX i XXI wieku. Pojawiający się w tytule „atlas” określa zasadę przyjętej konstrukcji: jest ona swoistym zbiorem map, z których każda opisuje topografię innego terytorium nowoczesności. Nie wszystkie terytoria zostały w nim opisane, ale też niekompletność tego zbioru, a także kolażowy sposób jego organizacji zdają się najlepiej oddawać nowoczesne doświadczenie rzeczywistości — jego nieuchronną fragmentaryczność i nieciągłość.
Publikacja stanowi próbę przeniesienia przyjętej dla wystawy konstrukcji w przestrzeń książki — co, oczywiście, nie odbywa się bez strat. Książka nie oddaje wszystkich jej wymiarów, równocześnie jednak  rozbudowuje ją o nowe treści. Otwierający esej przedstawia metodologiczne konteksty, w jakich ujmowana  jest nowoczesność za pomocą „atlasu”.Przyjęta w nim perspektywa zostaje rozwinięta w kolejnych  czternastu rozdziałach. Składają się na nie krótkie opracowania na temat poszczególnych fenomenów nowoczesności, przygotowane przez badaczy i badaczki specjalizujące się w danej dziedzinie, oraz materiał ilustracyjny złożony z reprodukcji prac eksponowanych w ramach łódzkiej wystawy. Dopełnienie stanowią przygotowane na potrzeby niniejszego wydawnictwa kolaże Witka Orskiego, umieszczone na początku rozdziałów. Zestawiają one, mieszają i przemieszczają elementy prac pochodzących z różnych części oryginalnego „atlasu”,  otwierając tym samym wyobrażenia nowoczesności na kolejne przekształcenia i interpretacje. Nowoczesność nieprzypadkowo staje się przedmiotem refleksji w łódzkim Muzeum Sztuki. To w nim została stworzona jedna z pierwszych w świecie muzealnych kolekcji sztuki modernistycznej. To tutaj przez dziesięciolecia kształtowano obraz artystycznego modernizmu, ustanawiając hierarchie obowiązujące w sztuce polskiej do dzisiaj. Co jednak najważniejsze, to tutaj właśnie ideę muzeum powiązano z nowoczesną ideą krytyczności, uznając, że misją Muzeum Sztuki winno być wyzwalanie zdolności do krytycznego widzenia rzeczywistości — zarówno tej artystycznej, jak i pozaartystycznej”.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Jarosław SuchanMaria PopczykAgnieszka Rejniak-MajewskaWiktor MarzecTomasz SwobodaAgata ZysiakAndrzej SzczerskiPiotr SłodkowskiTomasz Majewski, Iwona Kurz, Karol JóźwiakKatarzyna Bojarska, Paweł MościckiEwa MajewskaAgata Pietrasik
Redakcja:  Anna Saciuk-GąsowskaJarosław SuchanŁukasz Zaremba
Koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer
Projekt graficzny i skład: Honza Zamojski / szaransky.biz

ISBN 978-83-63820-56-5
Rok wydania: 2017
Format: 21,7 x 29 x 2,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 321
Ilość ilustracji: ok. 409 (96 carno-białych i 313 kolorowych)
Język: wydanie angielskie

Publikacja towarzysząca stałej ekspozycji muzealnej - wystawie: „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”, ms², ul. Ogrodowa 19, Łódź


regulamin księgarni          kontakt


 

Cena: 50 zł
Waga: 1.25 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE